Kunskapsgaranti förslag i alliansbudget

Fyrpartialliansen i opposition i Tierp vill i sin alternativa budget spara på bland annat individomsorg, kultur och fritid för att nå ett bättre kommunalekonomiskt resultat.

Tierp2012-10-29 17:42

Men man vill också satsa 2,5 miljoner mer på grundskolan och införa en läsa-räkna-skriva-garanti.

Allianspartierna C, M, FP och KD vill också ta ett första steg för att återställa fjolårets skattehöjning på 40 öre. Med den översyn av och besparingar i verksamheterna som fyrklövern föreslår, ser man utrymme för 10 öres skattesänkning nästa år. Alliansen räknar ändå med att kunna nå ett resultat på drygt 19 miljoner kronor för 2013. Det skulle vara i nivå med den så kallade tvåprocentsregeln, som är ett riktmärke för god ekonomisk hushållning.

De stora besparingarna i oppositionens budgetalternativ, jämfört med majoritetens budgetförslag finns på följande områden:
Drygt 6 miljoner kronor mindre till kommunchefen.
5 miljoner mindre till medborgarservice, som inkluderar delar av individomsorgen samt kultur och fritid.
1 miljon mindre till gemensam service, däribland en halvering av partistödet.

"Bättre resultat" ska i alliansens språkbruk tolkas både som bättre ekonomiskt utfall och bättre resultat verksamheterna. Det tydliggörs särskilt när det gäller minskad budgetram till medborgarservice, som fick extra tilldelning i samband med den omorganisation av individ- och familjeomsorgen som gjordes för att spara pengar.
– Det var en engångssumma. Att pengarna ligger kvar innebär att merkostnaderna ligger kvar. Det säger moderaternas gruppledare Daniel Blomstedt (M) och syftar på majoritetens budgetförslag.

"Merkostnaderna" är fortsatt stora kostnader bland annat för hvb-och familjehemsplaceringar. Alliansen tror att individ- och familjeomsorgen kan få bättre styrning och ledning och ifrågasätter om man gör "rätt saker".

Oppositionsrådet Catarina Deremar (C) tar som fiktivt exempel en ung person i Tierp som behöver stödinsatser redan innan förskoleåldern och som kräver kostsamma insatser fortfarande i ungdomsåren.
– Då har man inte gjort rätt från början, säger hon.
Flera allianskrav är gamla och välkända, till exempel:
Inrätta en kommunal chefstjänst med tydligt ansvar för näringsliv och turism.
Konkurrensutsätt renhållningen och kommunens vatten- och avloppsverksamhet.
Projektera för ett pendlarcentrum i anslutning till tågstationen.
– Nu kan man inte ta vägen någonstans. Det ska vara en komfortabel miljö för pendlare, säger Catarina Deremar om det sistnämnda kravet.

Fyrklöverns vision om ett pendlarcentrum innehåller god tillgång till parkeringar, vänthall eller annat liknande väderskydd och en god synkronisering av tåg och bussar.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!