– För en tid sedan fick jag veta att ägarna till Dragon Gate sökte lokala företag som kunde driva verksamhet där. Då hörde jag av mig och sedan kontaktade huvudägaren Olle Larsson mig och på en halv dag var allt klart, säger Sara Donnerstål.
Olle Larsson berättar att han haft kontakt med flera lokala företag när det gäller att starta upp en caféverksamhet.
– Efter att jag pratat med Sara Donnerstål och hennes kollega så kände det helt rätt. De var också med på att det var full fart som gällde och att vi skulle öppna upp ganska omgående, säger Olle Larsson.
Redan den 27 oktober slår Sara Donnerstål upp portarna till caféet som kommer att ligga i den butikslokal som finns i direkt anslutning till det muromgärdade området där hotellkomplexet på elva våningar ligger.
– Vi håller på att ställa i ordning i lokalen nu. Vi ska även sätta upp vägskyltar ute vid motorvägen så att förbipasserande vet att det är öppet på Dragon Gate igen, säger Sara Donnerstål.
Förutom att servera kaffe, bakverk, bullar och smörgåsar kommer Sara Donnerstål och hennes personal att bli ansvariga för den presentbutik som finnas i lokalerna.
I butiken kommer en del av att det varulager som ingick i köpet när Olle Larsson tog över verksamheten från den kinesiske ägaren Jingchun Li att finnas. Bland annat kommer det att säljas miniatyrkopior av kinesiska yuan-soldater, drakar och annat smått och gott.
– Jag och min personal kommer att ta betalt och plocka upp på hyllorna i butiken, förklarar Sara Donnerstål.
Huvudägaren Olle Larsson beskriver butikslokalen vid Dragon Gate som en rastplats där man ska kunna göra många olika saker.
– Man ska kunna fika, handla, slå på sin dator och jobba, gå på toaletten eller logga in på Dragon Gate-appen på telefonen. Här ska man kunna göra det mesta - kanske är vi Sverige mest annorlunda rastplats, säger Olle Larsson.
Sara Donnerstål driver sedan tidigare ett café och en festvåning i Strömsberg, strax utanför Tierp. Hon är dessutom inblandad i den årliga julmarknaden på orten.
– Det ska bli otroligt kul och häftigt att få arbeta på en sådan här plats. Den liknar ju egentligen ingenting annat i butiksväg som finns i Sverige, säger hon.
Hon blir nu den första externa operatören som etablerar sig på Dragon Gate. Både från Olle Larsson och minoritetsägarnas sida så är ambitionen att ta in externa aktörer som ska svara för drift och verksamhet på olika områden.