Deltagarna kunde tävla i flertalet olika moment. Förutom grenar som formation och hastighet stod även precisionshopp med på schemat. Där gällde det för de tävlande att träffa en två cm bred prick.
– En del av hopparna slipar till och med ned sulorna för att kunna pricka den lättare, säger Peter Törnestam, ansvarig för årets SM som anordnades av Stockholms fallskärmsklubb.
Patricio Mata Salgado var en av tävlingsdeltagarna i precision. Han har hoppat fallskärm i över fyra decennier och med sina 81 år var han också den äldsta tävlande i årets SM. För som så många andra finner han en stor glädje i hoppandet men även den gemenskap som finns inom fallskärmsfamiljen.
– Hålla sig frisk och hålla igång. Vara aktiv. Det är bättre än allt, säger han.
Under tävlingsdagen lyfter flygplanet ungefär en gång i timmen.
– Vi gör ungefär fyrahundra hopp under söndagen. Igår lördag var det tränings- och inhoppsdag. Imorgon måndag blir det troligtvis bara en halv tävlingsdag eftersom vi blir klara så fort, säger Peter Törnestam.
Även fallskärmshoppningen har påverkats av pandemin. I år var det 34 hoppare som tävlade i de olika grenarna till skillnad från drygt hundra vanliga år.
– Förra året kunde vi göra en gren på hösten. Det var formationshoppning med tio personer.
Han tycker det är skönt att komma igång igen med aktiviteterna.
– Det märker vi på alla, att man vill köra.