Förslaget: Anställ fler fältassistenter i Tierp

De centrala delarna i Tierp behöver bli tryggare. Det menar Socialdemokraterna i en ny motion. För detta krävs att kommunen anställer fältassistenter som kan möta de ungas behov.

De centrala delarna i Tierp behöver bli tryggare. Det menar socialdemokraterna i en ny motion. Här Tierps station.

De centrala delarna i Tierp behöver bli tryggare. Det menar socialdemokraterna i en ny motion. Här Tierps station.

Foto: Patrik Lundin

Tierp2021-03-27 10:00

I motionen som togs under kommunfullmäktiges senaste sammanträdanden så skriver partiet att man har märkt att klottrandet återigen har ökat i de centrala delarna av Tierp samt att det finns de som upplever en viss otrygghet i centrum. 

För att komma åt de barn och ungdomar som rör sig i centrum menar partiet att man behöver satsa på att hitta långsiktiga och hållbara lösningar. 

Till exempel har kommunen tidigare inför sommarloven haft personal från Individ- och familjeomsorgen, IFO, och kultur och fritid, KoF, ute på olika fältinsatser, något som har fungerat bra. 

Med anledning av detta föreslår Socialdemokraterna att man ska anställa ett antal fältassistenter inom IFO som kan möta de barn och ungdomar som är i behov av detta. 

undefined
För att få ökad trygghet krävs det att kommunen anställer fältassistenter som kan möta upp de ungas behov, enligt motionen.

Lotta Carlberg (C) och Emma Lokander (M) är positiva till förslaget och menar att det finns resurser till detta.

"Redan idag finns möjligheter att anställa fältassistenter inom ramen för IFOs verksamhet i det fall att verksamheten själv anser det vara ett behov för att möta de sociala utmaningarna på bästa vis", skriver Lotta Carlberg (C) i sitt svar på motionen. 

Inom Plan för Tierps kommuns ekonomi och budget finns det idag 1,5 miljoner respektive 1 miljoner kronor av de tillfälliga extra medlen från staten för åren 2021 och 2022 som är avsatta för just sociala ändamål.

Nu är det upp till Tierps kommuns ledning hur man ska gå vidare med förslaget. 

Karta: Tierps kommun
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!