Forsen släpps fri i år också

Vilt och mäktigt vatten som forsar fram har i många år, alltid söndagen före midsommar, lockat folk till Älvkarleby och Laxön, mitt i Dalälven. I år har Romantic Sweden fått projektansvaret och ansvarar för planeringen av Fallens dag.

Josefin Ronnerfors (tv) och Sanna Rudling jobbar båda med evenemanget Fallens Dag för Romantic Sweden.

Josefin Ronnerfors (tv) och Sanna Rudling jobbar båda med evenemanget Fallens Dag för Romantic Sweden.

Foto: Christer Bergström

Tierp2014-05-14 10:08

Barnen kan räkna med att få mer aktiviteter att välja på i årets upplaga.

– Vi vill få ännu fler aktörer, föreningar, företagare och kreativa personer delaktiga i arrangemanget. Att vi kommer in som projektledare samtidigt som ÄIK, (Älvkarleby Idrottsklubb), finns kvar breddar samarbetet vilket verkligen behövs för den här dagen, säger Sanna Rudling för Romantic Sweden.

År 1971 öppnades dammluckorna i Kungsådran för första gången. Då handlade evenemanget enbart om forsande vatten.

I våra dagar har arrangemanget utvecklats till att omfatta marknad, musikunderhållning och en hel del annat.

Årets upplaga av Fallens dag sammanfaller med Tjejfiskets dag och under hela söndag förmiddag blir det gratis prova på fiske för tjejer i älven.

Lite senare under dagen återkommer förra årets succé Idol för en dag som leds av Maria Walsh. Här får barn prova på att vara stjärna för en dag och showen är öppen för alla scensugna barn.

Barnteatershow med Sandra Dahlberg, tipspromenad, skattjakts äventyr med kulturskolans teatergrupp Scenmagi, lokala hantverkare & utställare är bara något som pockar på uppmärksamhet till huvudattraktionen:

Fallens dag är ett utmärkt tillfälle att få uppleva och se hur forsen var i dess forna glans, innan kraftstationen byggdes här vid Dalälven.

Vid två tillfällen under söndagen och tio minuter åt gången öppnas dammluckorna och 600 kubikmeter vatten per sekund dånar ut i fallfårorna.

Men allt i samband med Fallens dag händer det saker kvällen innan på Fallens afton. Det vill Sanna Rudling också fokusera uppmärksamheten på.

Bland annat så kommer finalisterna i en inredningstävling att presenteras. Tävlingen går ut på att två rum ska inredas på Älvkarleby Turist och konferenshotell. Under kvällen planeras visningar av de rum som ska inredas både för de som deltagit i tävlingen och lokalbefolkningen.

Fallens Dag arrangeras söndagen den 15 juni. Älvkarleby kommun som huvudarrangör och Vattenfall som huvudsponsor är några av de största aktörerna.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om