Brandman blev påkörd vid insats: "Mår bra"

På juldagen blev en brandman påkörd i samband med att man skulle spärra av en väg efter en trafikolycka. Som tur är klarade sig brandmannen utan allvarligare skador.

"Som chef är det här det värsta som kan hända, att en medarbetare skadas under en insats", säger Elisabeth Samuelsson, brandchef vid Uppsala brandförsvar.

"Som chef är det här det värsta som kan hända, att en medarbetare skadas under en insats", säger Elisabeth Samuelsson, brandchef vid Uppsala brandförsvar.

Foto: Uppsala kommun/TT

Tierp2020-12-28 17:57

Efter olyckan fördes brandmannen till Tierps vårdcentrum för en efterkontroll. 

– Han har ont i en höft, men han mår bra. Som chef är det här det värsta som kan hända, att en medarbetare skadas under en insats. Därför är vi måna om att samla våra medarbetare och prata om det som har hänt, säger Elisabeth Samuelsson, brandchef vid Uppsala brandförsvar. 

Själva trafikolyckan inträffade under juldagseftermiddagen i södergående riktning på E4 strax söder om Mehedeby, precis vid länsgränsen mellan Uppsala och Gävleborg.

Efter olyckan valde räddningstjänsten att stänga av delar utav vägen, och det var då som en bilist körde på den brandman som utförde avspärrningsarbetet. 

– Det är vid sådana här incidenter som gör att vi kanske oftare kommer välja att spärra av vägen helt och hållet. Trots att vi vet att det kan vara ett bekymmer för de trafikanter som hamnar i köer. 

Vid räddningstjänsten arbetar man kontinuerligt med att göra olika riskbedömningar när man befinner sig ute i miljöer där det finns en risk för personskada, till exempel vid en brand eller en olycka. 

Samtidigt råder man allmänheten att visa hänsyn om man behöver åka förbi en olycksplats. 

– Vi uppmanar alla som kör förbi en olycksplats att köra försiktigt och att vara uppmärksamma på våra signaler. 

Polisen har upprättat en anmälan för att ta reda på om det ligger något brott bakom olyckan. 

Karta: Tierp
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!