Bönder hoppas slippa vårfloden
Långsam snösmältning och ordning på avtappningen från dammarna längs Tämnarån - det är vad lantbrukarna med marker längs ån från sjön Tämnaren och ut i Lövstabukten önskar sig.
Stig Ekberg, försvarsdirektör vid länsstyrelsen i Uppsala län, hade i början av veckan lugnande besked till bönderna längs Tämnarån:
- Ännu så länge är avrinningen långsam, vattennivåerna längs ån är lite högre än normalt på några platser, lite lägre på andra, sade Stig Ekberg på måndagen.
- Vädret har hittills varit idealiskt för en lugn snösmältning, värme på dagarna och kallt på nätterna, tillade han.
Anders Johansson, potatisodlare i Näs utanför Karlholm, hade gott hopp om att vårfloden ska kunna pareras relativt bra när den kommer i gång.
- Det finns en samrådsgrupp nu där de företag som kontrollerar dammarna längs Tämnarån håller kontakt med varandra så att öppning och stängning av luckorna samordnas. Det har fungerat bra hela vintern, och kommer förhoppningsvis att gå bra nu också. Förr om åren har det kunnat bli problem nedströms med för mycket eller för lite vatten för verksamheterna.
- Det är klart att det inte är bra när det står vatten på åkrarna, men vi vet ju vilka områden som riskerar översvämmas och anpassar bruket efter det, säger Anders Johansson.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!