Vibratorbild anmäld – kommunen: "Den är kyligt elegant"

Tierps kommuns publicering av en bild på sexleksak på Facebook får ett juridiskt efterspel. En privatperson har anmält agerandet till Justitieombudsmannen.

Randi Graungaard, kommundirektör i Tierps kommun, välkomnar den anmälan som gjorts till Justitieombudsmannen av deras coronakampanj där en bild på en vibrator ingår.

Randi Graungaard, kommundirektör i Tierps kommun, välkomnar den anmälan som gjorts till Justitieombudsmannen av deras coronakampanj där en bild på en vibrator ingår.

Foto: UNT Arkiv

Tierp2020-10-07 11:45

Det var förra fredagen som kommunen publicerade en bild på en sexleksak, en vibrator, på sitt Facebook-konto. På bilden syns vibratorn och texten "Sällskapsjuk? Håll avstånd!".

Publiceringen, som ingår i kommunens kampanj om att hålla avståndet under coronapandemin, har fått rejält med uppmärksamhet – och nu också anmälts till JO för en rättslig prövning.

– Det är väl bra om Justitieombudsmannen väljer att pröva vårt agerande, säger Randi Graungaard, kommundirektör i Tierps kommun. 

I JO-anmälan står det: "Denna kampanj måste anses strida mot kravet på saklighet."

– Tanken med kampanjen är att uppmana människor att hålla avståndet till varandra och undvika nära relationer, säger Randi Graungaard.

Hur kom ni fram till att ni skulle publicera bilden på vibratorn?

– Vi hade en intern diskussion med vår kommunikationsavdelning i frågan.

Fanns det några tveksamheter kring publiceringen?

– Nej. Dessutom är det viktigt att uppmana allmänheten att hålla avståndet nu när spridningen av corona ökar igen. Hade det funnits förslag om en mera grov bild hade kanske beslutet blivit ett annat, men nu säger jag som en väninna sade: vibratorn är kyligt elegant med avsaknad av extrema maskulina drag. Sedan sjöng ju faktisk Lill-Lindfors om en man i byrålådan redan för femtio år sedan.

Hon konstaterar också att man nått ut med sin coronakampanj till allmänheten.

– Så här långt har vi haft runt 51 000 träffar på sociala medier för kampanjen. 

Karta: Tierp
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!