12 barn misstänks ha utsatts för sexbrott

En man i Tierp åtalas för sexbrott mot sammanlagt 12 barn. Den yngsta flickan var 8 år när brottet begicks.

En man åtalas för flera olika fall av sexbrott mot 12 barn. Mannen nekar till brott.

En man åtalas för flera olika fall av sexbrott mot 12 barn. Mannen nekar till brott.

Foto: Larsen, Håkon Mosvold/TT/Robert Gabrielsson/Bilden är ett montage

Tierp2023-03-09 17:00

Stämningsansökan innehåller sammanlagt 30 åtalspunkter.

– Den här mannen har skapat kontakt med unga flickor via internet, bland annat Snapchat. Han har bett dem att skicka nakenbilder och filmer på sig själva eller velat att de visa upp sig i webbcam. I flera fall har han skickat pengar för att flickorna ska göra det här, säger åklagare Thomas Bälter som lett den omfattande förundersökningen.

Enligt stämningsansökan har mannen hotat att döda en 8-årig flickas föräldrar om hon inte skickar filmer till honom.

Majoriteten av brotten mannen åtalas för rubriceras som grovt utnyttjande av barn för sexuell posering eller försök till grovt utnyttjande i de fall där han inte lyckats få några bilder.

– Brotten ska rubriceras som grova eftersom brottsligheten utövats så systematiskt mot ett stort antal unga flickor, säger Thomas Bälter.

undefined
Kammaråklagare Thomas Bälter har lett den omfattande förundersökningen mot mannen.

Utredningen tog sin början efter att flera barn runt om i hela landet polisanmält mannen.

– Vi har kunnat spåra flera användarkonton till mannen. Vi har även kunnat spåra upp målsägande utifrån material som funnits hos den misstänkte, säger Thomas Bälter.

Han bedömer bevisläget som gott.

– Utöver material från mannens dator och mobiltelefoner har vi flera målsägande med likartade berättelser. En flicka har i förhör berättat om tavlor i mannens hem som hon sett i bakgrunden när de videochattat, samma tavlor har vi sedan hittat hos mannen, säger Thomas Bälter.

undefined
Mannen misstänks bland annat ha försökt få kontakt med unga flickor via Snapchat.

I två fall har mannen försökt förmå flickor att penetrera sig själva framför kameran. Åklagaren menar att mannen försökt genomföra en sexuell handling med barnen och därför åtalas han även för försök till våldtäkt alternativt sexuellt övergrepp mot barn.

Dessutom åtalas han för flera fall av sexuellt ofredande och barnpornografibrott. Han ska bland annat ha haft filmer på barn med "särskilt hänsynslöst övergreppsmaterial".

Brotten begicks mellan hösten 2020 och hösten 2022. Mannen greps redan i oktober 2021 men frigavs då efter bara ett par dagar.

– Bedömningen vi gjorde då var att han inte kunde försvåra utredningen. Men det visade sig att han återföll i brott och nu har han suttit häktad sedan i höstas, säger Thomas Bälter.

Mannen har i något fall vidgått att han har haft kontakt med de målsägande, men då inte i sexuellt syfte.

– Han förnekar brott. Han känner inte till att han överhuvudtaget haft kontakt med flera av de här personerna, säger mannens försvarsadvokat Stefan Wallin.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!