188 namnförslag på liten tvärgata

När Tierps kommun utlyste en namntävling på en liten gatstump i Söderfors blev intresset enormt. Inte mindre än 188 namnförslag kom in. Vi har hela listan.

Namnlös. Den hittills namnlösa tvärgatan mellan Nygatan och Skolgatan ska döpas efter namnförslag från medborgarna.

Namnlös. Den hittills namnlösa tvärgatan mellan Nygatan och Skolgatan ska döpas efter namnförslag från medborgarna.

Foto: Anders Badner

Tierp2014-04-16 07:56

Vissa namn återkommer flera gånger i olika varianter. Namn efter historiskt viktiga personer var populärt. Populärast var Anna Johanna Grill, änka på 1700-talet efter brukspatronen Claes Grill, som redan har en gata uppkallad efter sig i Söderfors. Anna Johanna förekommer i 23 förslag.

En av dagens bemärkta personer i Söderfors, S-politikern Gunnar Thollander, finns med i fem förslag. En motivering lyder så här: ”Eftersom Gunnar är en sån otroligt fantastisk & härlig Söderforsprofil”. Hur känns det att uppmärksammas på detta vis?

– Det är otroligt hedrande. Jag är överraskad, men jag är ingen historisk person. Själv lämnade jag förslag på att döpa gatan efter Anna Johanna Grill. Ett kvinnligt gatunamn är efterfrågat, säger Gunnar Thollander.

Framlidne Söderforsprofilen Sten- Åke Lundström är också med i olika varianter: Sten-Åke Lundström väg, Sten-Åkes gata och Stennes gata. Söderforsarna glömmer inte gärna Stenne. Hände det något på idrottsplatsen, i kyrkan, eller Folkets hus, så nog var Stenne där.

Bland förslagen finns även mindre originella idéer. Eller vad sägs om den här: Bruksgatan. Förslag finns även på Gamla kyrkogatan och Gamla kyrkogårdsgatan, passande eftersom gatstumpen leder fram till den gamla kyrkogården. Folkhumorn brukar också slå till i sådana här sammanhang. Ta det här exemplet: Blintarmen. Andra fyndiga förslag är Järnvägen, Genvägen och Namnlösa gatan.

En jury bestående av kommunarkitekt Lisa Björk och hennes kollega Kenneth Ottosson ska granska namnförslagen i samråd med kultur- och fritidsenheten. Juryns förslag, med utgångspunkt i tävlingskriterierna att namnet ska ha anknytning till person från Söderfors och gärna en kvinna, behandlas i utskottet samhällsbyggnad den 15 maj. Vinnande namn presenteras i slutet av maj. Om vinnande namn har flera förslagsställare kommer belöningen, ett sommarkort på något av kommunens bad, att lottas ut.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om