"Vi låter inte vår förening dö"

Hösten står för dörren och nu är det luftgevär som gäller – det handlar inte bara om jakt utan även om sportskytte. I slutet av augusti kickar Hållnäs skytteförening, som i år firar 120 år, i gång sin luftgevärssäsong.

Pang! Stig Lundgren får 10,4 poäng. "Det är okej. Jag ligger fem tiondelar ifrån mitten”, säger han. Full poäng är 10,9. När UNT testar blir det 3 poäng.

Pang! Stig Lundgren får 10,4 poäng. "Det är okej. Jag ligger fem tiondelar ifrån mitten”, säger han. Full poäng är 10,9. När UNT testar blir det 3 poäng.

Foto: Jeanina Santiago

Tierp2022-08-15 18:00

UNT träffar föreningens representanter vid Hållnäs skola. Den gamla skolan, byggd 1961, har nämligen varit hem för Hållnäshalvöns äldsta förening sedan 1970-talet. I dess källare har Hållnäs skytteförening sin luftgevärshall, där medlemmar tränat varje måndag från augusti till påsk i decennier.

Föreningen har även en skjutbana i Lönnö, där korthållsskyttet pågår under sommaren.

I modern tid handlar det om tävlingssport. 

– När föreningen bildades var skytte en fin sport där baroner och adelsmän var med. Men på 1950-60-talen förknippas det med försvaret, hemvärn och frivilliga skytterörelsen, säger Ulrik Johansson, ungdomsledaren i föreningen.

Föreningens ordförande Stig Lundgren instämmer.

– När föreningen bildades 1902 så fanns det en utomhusskjutbana för 300-metersskytte i Kvarnbo, Hållnäs.

undefined
Stig Lundgren och Ulrik Johansson kämpar för att locka unga till föreningen. De har varit med i föreningen sedan 1980-talet och varit med i styrelsen sedan 2006.

Föreningen kom till 42 år efter startskottet för den svenska skytterörelsen 1860. Intresset för skyttet var högt och när föreningen 1905 hade sin då årliga sommarfest med insatsskjutningar, stod det att läsa i tidningen att det kom så mycket som cirka 1000 personer till skyttefesten i Kvarnbo.

Men sedan 1970-80 talet har intresset för 300-metersskyttet har sjunkit och på grund av nya säkerhetsregler blir det för dyrt att hålla en sådan bana i gång för en liten förening.

Föreningen har i stället satsat på korthållsskytte och luftgevär, en gren inom sportskytte, där intresset är mycket större och där Hållnäs skytteförening numera har och har haft flera duktiga skyttar. 

– Vi är inte ensamma om att satsa på korthållsbana. Även Öregrund-Gräsö skytteförening, som är en stor förening, har tagit bort sin 300-metersbana. Det finns inte många sådana banor kvar i Uppland, säger Ulrik Johansson. 

undefined
År 2017 sökte Hållnäs skytteförening ekonomiskt bidrag från Svenska Skyttesportförbundet och Upplands Idrottsförbund. Föreningen investerade då i ett elektroniskt markeringssystem för luftgevärsskytte. Totalt har investeringen kostat ca 200 000 kronor.

De berättar att längre tillbaka fanns en hel uppsjö av skytteföreningar i Norra Uppland. 

– Bara här omkring fanns föreningar bland annat i Älvkarleby, Marma, Skärplinge, Åkerby, Västland och Månkarbo, kanske tio föreningar. Nu är vi bara två stycken kvar i kommunen som har någon typ av ungdomsverksamhet, Tierp-Tolfta och Hållnäs säger Stig Lundgren.

I hela Uppsala län var det många föreningar på 40-talet. 

Nu bara ett tiotal.

– Vi låter inte vår förening att dö ut, säger Ulrik.

Stig nickar. Bestämt.  

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!