Budskapet är tydligt: Tierps kommun vill ha nya invånare.
Just nu är totalt 67 villatomter till salu via kommunens hemsida. Den totala ytan till salu är cirka 74 000 kvadratmeter.
Enligt Maria Pettersson, chef på enheten för förvaltning och genomförande på Tierps kommun, är ingen av tomterna nya utan det är kommunen som gjort ett krafttag och inventerat alla byggbara, kommunalt ägda villatomter.
Om kommunen skulle få alla tomter sålda skulle de få in totalt 27 miljoner kronor. Ett fint tillskott i kassan, enligt enhetschefen.
– De här tomterna har varit till salu länge. Vi har bara inte aktivt marknadsfört dem. Men nu har vi gått ut med aktiv marknadsföring med hjälp av kommunikationsenheten och även gjort vår hemsida lite mer lättnavigerad och vi hoppas att det ska vara lättare att se dessa.
Enligt Maria Pettersson är Tierp och Örbyhus de klart populäraste platserna att vilja bo på i kommunen. Därför är kvadratmeterpriset dyrare där: 495 kronor. Kostnaden för övriga orter: 350 kronor.
Här är andra byggplaner på gång i Tierp:
Den största tomten, Bergstigen 1 i Fagerviken på Hållnäshalvön, är på 2 403 kvadratmeter. Den är också dyrast. Kommunen vill ha 841 000 kronor för den.
På frågan om det är en rimlig prissättning sett till omvärldsläget med byggkris och stigande räntor, svarar Maria Pettersson:
– Det är den taxa som är i dagsläget. Jag hoppas att den är skälig. Men vi ser över taxorna med jämna mellanrum. Vi kommer att göra en översyn även på denna tomt framöver.
Så ni kan komma att sänka kostnaden om ingen köper?
– Vi gör en översyn av taxorna med jämna mellanrum. Vanligtvis sänker vi inte, men finns det anledningar kan vi även se över tomttaxan åt det hållet.
Vad händer om ni inte får alla tomter sålda?
– Det här är vår plan just nu, där vi marknadsför dem och hoppas på resultat. Vi vill se resultatet av den här åtgärden innan vi gör någonting mer. Men vi hoppas att den här omvärldssituationen snart vänder och när den gör det får vi titta på hur det ser ut med antalet lediga tomter och vad vi ska göra igen då.
För tomter i centrala Tierp måste man först anmäla sig och stå i tomtkö, som kostar 300 kronor per år, uppger Maria Pettersson. För övriga tomter i kommunen kan intresserade höra av sig direkt till Tierps kommun via mejl eller telefon.