Tärnsjötomtens uppdrag: sprid glädje — i hela landet

PRO Tärnsjö skickar ut tomtegubben Julius för att sprida glädje i coronavintern. På måndag tar han sitt första steg ut i landet.

Eva Lööf tillsammans med tomten Julius som förbereder sig på sin Sverigeresa.

Eva Lööf tillsammans med tomten Julius som förbereder sig på sin Sverigeresa.

Foto: Eva Lööf

Tärnsjö2020-12-06 10:00

Den pågående coronapandemin påverkar de flesta. Men allra tuffast har de äldre haft det. Många har tvingats isolera sig i sina hem för att undvika smittan och chanserna till social kontakt har varit få.

Mitt i det här står PRO vars uppgift är att skapa mervärde för Sveriges äldre, ofta genom att anordna sociala sammanhang. Med anledning av det tuffa året kommer PRO Tärnsjö skicka ut tomtegubben Julius på en Sverigeresa för att skicka ett upplyftande budskap till Sveriges PRO-föreningar.

— Vi vill skicka en uppmuntran till alla andra föreningar som kämpar med att bryta isoleringen för de äldre. Och de har kämpat i motvind hela året och ibland har det nog känts hopplöst. Så vi hoppas att det blir ett litet ljus i mörkret för dem som jobbar hårt, säger Eva Lööf, ordförande i PRO Tärnsjö.

Prydnadstomten Julius kommer förhoppningsvis resa runt i landet och när han kommer till ett nytt ställe uppmanas dem som tar emot honom att skicka en hälsning till PRO i Tärnsjö. På måndag börjar hans Sverigeresa med ett besök i Östervåla.

— Vi hoppas att han får ser det mesta av vårt land. Det ska bli spännande att se vart han hamnar till slut, säger Eva Lööf.

Hur tufft har de äldre haft det här året?

— Det är svårt att beräkna, men jag har pratat med många som har varit väldigt ensamma. Nu under julen blir det ännu mer påtagligt när man kanske inte får träffa släkt och vänner som man brukar, då hoppas jag att Julius kanske kan hjälpa någon att hålla hoppet uppe.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!