Han kräver kommun på miljonbelopp för läckande bad

I våras köpte Christer Skogsberg Rörholmsbadet i Söderfors av Tierps kommun. Nu vill ha häva köpet på grund av vattenläckage och få ett miljonskadestånd för felaktig försäljninginformation.

Christer Skogsberg köpte Rörholmsbadet i Söderfors i våras. Nu vill han häva köpet och få ett stort skadestånd av kommunen på grund av felakitg information vid köpet.

Christer Skogsberg köpte Rörholmsbadet i Söderfors i våras. Nu vill han häva köpet och få ett stort skadestånd av kommunen på grund av felakitg information vid köpet.

Foto: Kjell Sjöberg

Söderfors2020-08-26 07:00

– Jag upplever att jag blivit vilseledd vid köpet. När jag nu försöker få till en ordentlig dialog med kommunen kring läckaget av vatten i badet når jag inte fram och får inget gehör, så nu tar jag nästa steg, säger Gävleföretagaren Christer Skogsberg.

I början på juni öppnade Christer Skogsberg badet och campingen som ligger i direkt anslutning till Dalälven. När han började fylla badbassängerna med vatten märkte han ganska snabbt att något inte stod rätt till. 

– De läckte väldigt mycket vatten och ganska omgående insåg jag att den uppgift som fanns i försäljningsprospektet inte alls stämde med en energideklaration på cirka 200 000 kronor, det var mycket mera, säger Christer Skogsberg.

Christer Skogsberg uppskattar att han fram till i dag haft merkostnader på drygt 900 000 kronor för uppvärmning, vattenförbrukning och kemikalier på grund av vattenläckaget i bassängerna. 

– Hade jag vetat detta så hade jag aldrig gått in i den här affären, säger han.

Tierps kommun och Christer Skogsberg har haft kontakt när det gäller vattenläckaget.

– Vi har undersökt anläggningen och det finns ett vattenläckage. Vi har också haft en dialog med Christer Skogsberg kring ersättningsfrågan, säger samhällsbyggnadschefen Thomas Kihlström.

Vad pratar vi om för ersättningsbelopp?

– Det är ingenting som jag kan kommentera i dagsläget, säger Thomas Kihlström.

Christer Skogsberg menar att han fått ett förslag om en ersättning på 200 000 kronor från Tierps kommun. 

– Den ersättningen är alldeles för låg. Jag har därför bestämt mig för att gå vidare med detta och lämnat över ärendet till en advokat, säger Christer Skogsberg. 

Han förklarar att han nu vill få köpet hävt samt få ett skadestånd av kommunen. 

Förutom olika kostnader för vatten och kemikalier så menar Christer Skogsberg att hans företag haft kostnader för personal och investeringar samt gått miste om en framtida avkastning på anläggningen på grund av läckaget.

– Det finns tariffer för att beräkna detta, men runt två miljoner kronor vill vi ha tillbaka, säger Christer Skogsberg.

Christer Skogsberg tror att vattenläckaget pågått under många år.

– Det verkar inte som man haft riktig koll. Dessutom handlar det om skattepengar som bara försvunnit rakt ut i Dalälven här, säger Christer Skogsberg.

Karta: Söderfors
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!