Sigtunas kommunalråd kräver Kockums (m) avgång
Peter Kockum bör överväga att avgå.Det anser Sigtunas kommunalråd Anders Johansson (s) med anledning av de uttalanden som oppositionsrådet fällt i teve.
Han reagerar också mot att oppositionsrådet tog på sig rollen att företräda Sigtuna kommun.
— Han representerar ju inte den politiska ledningen och då ska han inte uttala sig å kommunens vägnar.
Sigtuna kommun överväger nu själva att gå ut med en annons i någon lokaltidning i Ångetrakten där man beskriver hur det är att bo och verka i kommunen och vilken turiststad Sigtuna är.
UNT: Men kastar ni inte sten i glashus om ni själva använder skattebetalarnas pengar till marknadsföring på liknande sätt som Ånge gjort?
— Nej, det tycker jag inte. Ånge använde EU-pengar som inte ska gå till kampanjer av detta slag. Vi har medel för sånt här som ryms inom vår ordinarie informationsbudget. Blir det en annons kommer Sigtuna Turism, Sigtunahem AB och Sigtuna kommun gemensamt att stå för den kostnaden, säger Anders Johansson.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!