Enda sättet att få en pratstund med stjärnkusken och nya Sigtunabon Rikard N Skoglund, är att fånga honom när han sitter i bilen på väg mellan två tävlingslopp. Annars jobbar han nästan jämt.
– Vi som kör mest tävlar i stort sett varje dag året runt. Julafton är enda dagen som det är travfritt.
När tidningen fångar honom har han kört ett lopp i Sundsvall på förmiddagen och är på väg till ett kvällstrav på Solvalla.
Målet är att köra så många lopp som möjligt och få in så mycket prispengar som möjligt.
– Det här är mitt jobb och det är klart att ska jag få ihop till en lön måste jag åka.
Under 2019 körde han 1 644 lopp och drog in 25, 7 miljoner kronor, som han sedan själv får en viss procent av. För 2020 är målet att vinna 200 segrar och dra in 30 miljoner kronor.
För att lyckas med det har han blivit Sigtunabo. I februari flyttade han in i sitt nya hus i Killinge vid Erikssund.
– Det är skönt att komma närmare Arlanda men också till banorna jag tävlar på. Jag kan komma hem lite oftare på kvällarna.
Tidigare hade han sitt säte på Wolmsta Gård söder om Sundsvall och då gick det inte att åka hem efter tävlingarna på Solvalla varje kväll.
Han har funnit sig tillrätta och saknar inte sitt tidigare hem.
– Inte ett dugg, säger han och låter övertygad.
Vad han däremot saknar är publiken, nu tävlar han för tomma läktare.
– Det är roligare att tävla när det är folk där. Jag önskar att coronaviruset försvinner så att Sverige kan bli normalt igen.