Libanonsvenskar fast på Arlandahotell

38 Libanonsvenskar som kommit hem från krigets Libanon har ännu inte tagits emot av en kommun och bor tillfälligt i Sigtuna.

Sigtuna2006-07-28 00:00
— Kommuner borde ställa upp för sina invånare, säger Paula Wallenius vid Sigtuna kommun.
Hon är enhetschef vid socialförvaltningen i Sigtuna. Nästan alla kommuner har varit professionella, men det har inte varit genomgående. Hon har svårt att förstå att Libanonsvenskar nekas det stöd de behöver.
— Kommuner kan vara fördomsfulla och tro att det här blir extraproblem för dem.
Själv tror hon precis tvärtom.
— De flesta jag mött här är kompetenta och duktiga människor som förlorat allt i ett krig. De vill bygga upp nya liv och kommer bli en tillgång där de hamnar.

Återvände till Libanon
Hon berättar att det nu finns många som saknar permanent boende, som är svenska medborgare och som tidigare återvänt till Libanon när samhällsutvecklingen där gått åt rätt håll.
— Nu har deras byar och hus blivit sönderbombade och de är helt ruinerade, säger Paula Wallenius.
Tanken är att de evakuerade svenskarna ska återvända till kommunen de bodde i innan de flyttade och där få hjälp med boende av socialtjänsten. Men fortfarande bor 38 personer kvar på hotell eller tillfälliga boenden som Sigtuna kommun ordnat fram, bland annat tidigare gruppbostäder för funktionshindrade. Ett bostadsföretag har också ställt upp med lägenheter, där kommunen har fått ställa in de allra nödvändigaste möblerna.

Får biljetter till anhöriga
Sigtuna kommun hjälper Libanonsvenskarna att skaffa biljetter från Arlanda. Många har anhöriga som de kan bo hos ett tag och åkte vidare direkt från Arlanda. Uttrycker någon en önskan att komma till en viss kommun kontaktar Sigtuna socialtjänsten där. De
38 personerna vet inte vart de ska ta vägen.
— Några önskar bo i Stockholms­trakten och inser inte hur svårt det är att skaffa boende här. Fast några har förstått det och sökt sig till andra kommuner, säger Paula Wallenius.
En del av de 38 Libanonsvenskarna är tidigare Sigtunabor som nu måste hitta en bostad här. Men det är svårt, enligt Paula Wallenius.
— De är helt utan pengar och får tills vidare hjälp med uppehälle från oss.
Hon uppskattar att över 100 ­Libanonsvenskar är bostadslösa.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om