14 miljoner i vite för bränslehanterare på Arlanda

Ett företag som förvaltar flygbränsle på Arlanda har under en tid ställt otillåtna krav på företag som vill använda sig av deras anläggning.

Ett företag som delvis ansvarar för bränsleanläggningen på Arlanda har nu fått ett vite på flera miljoner.

Ett företag som delvis ansvarar för bränsleanläggningen på Arlanda har nu fått ett vite på flera miljoner.

Foto: arkiv/TT

Sigtuna2022-03-04 10:20

Det var efter att ett företag upplevt sig motarbetad av bolaget på ett sätt som förhindrade tillträde som Transportstyrelsen valde att göra ett tillsynsärende. 

Enligt reglerna ska bolaget ge tillträde till andra aktörer som vill använda anläggningen. Men Bolaget har ställt som krav att aktörer måste gå in som delägare i bolaget.

Kravet på delägarskap motiveras med att en utomstående aktör annars inte skulle behöva ta samma ansvar och lika stor finansiell risk för hanteringen. Något som bolaget menar skulle diskriminera delägarna.

Myndigheten väljer nu att förelägga företaget med ett vite om 14 miljoner kronor. Bolaget kan dock överklaga beslutet.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!