1 700 nya bostäder i Sigtuna kommun
Som väntat klubbade torsdagens fullmäktige Sigtuna kommuns ambitiösa bostadsprogram, som innebär 1 700 nya bostäder under den kommande fyraårsperioden, varav knappt 700 i Sigtuna.
- Jag är bekymrad över den hårda exploateringen i Sigtuna , där man ökar bostäderna i denna lilla kommundel med 10 procent under väldigt kort tid, sade Britt-Marie Norelius (fp).
- I Sigtuna finns i det utbyggnadsmöjligheter. Vi måste kunna tänka oss anna tän ett och tvåvåningshus även i den delen av Sverige, svarade Göran Hammarsjö (s).
Folkpartiet, Aktion för Sigtuna kommun och Samling för Sigtuna reagerade framförallt mot planerna på att bygga 90 nya lägenheter i området Tvillingbackarna i Sigtuna. Dessutom var man bekymrad för trafiksituationen vid exploatering av Brunnsängen , med tanke på den redan idag kaotiska situationen kring S:t Perskolan.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!