Premiär för ny krogkedja

Under tisdagen var det premiär för norska restaurangkonceptet Egon i Uppsala.

Norska krogkedjan Egon har öppnat sin första restaurang i Uppsala.

Norska krogkedjan Egon har öppnat sin första restaurang i Uppsala.

Foto: Nicklas Kihlberg

Restaurang2018-08-14 16:37

Restaurangen, som ligger i Forumgallerian i gamla McDonald's lokaler, är den tredje som öppnar i Sverige.

– Uppsala är en av mina favoritstäder i Sverige. Den har närhet till Stockholm och Arlanda. Staden är kompakt och har puls, säger Dan Robert Halshamn, general manager of operations på Egon till Fastighetsvärlden.

Restaurangkonceptet kommer från Trondheim där den första krogen slog upp portarna 1984. Egon har sedan tidigare etablerat sig i Mall of Scandinavia och Sollentuna centrum, men nu är det alltså Uppsalas tur.

– Sverige är dynamiskt och en väldigt intressant marknad för oss. Svenskar i städerna är nyfikna och öppna, och är ofta ute och äter tillsammans med andra. After work-kulturen i Sverige är unik internationellt och lunchkulturen är unik i Nordeuropa, menar Dan Robert Halshamn.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!