Konceptet fixar biffen

När Koh Phangan öppnade i Stockholm var det en smått unik upplevelse. Nu har en tvillingrestaurang öppnat i Uppsala.

Främst ett roligt ställe där man verkligen kan känna hur semestervibbarna puttrar, tycker Krogpatrullen.

Främst ett roligt ställe där man verkligen kan känna hur semestervibbarna puttrar, tycker Krogpatrullen.

Foto: Patrik Lundin

Restaurang2009-11-06 07:00
När Koh Phangan öppnade i Stockholm var det en smått unik upplevelse på våra breddgrader. Sedan dess har medelsvensson besökt Phuket oftare än svärföräldrarna och folk skryter om skillnaden mellan en torr, "riktig" Pad Thai från ett gatukök och en simmig västerländsk variant på någon av alla de thaikrogar som nu intagit varje kvarter här hemma.

Koh Phangan bjuder dock på något extra, ett koncept som dras till sin grälla spets med galna färger, tonvis med skaparglädje/kitsch och plötsliga åskväder i högtalarna.
Nu har man alltså öppnat restaurang nummer två, och det trevligt nog i Uppsala. Utbudet är sedvanligt omfångsrik vad gäller antalet rätter och att det finns en separat meny för de mind­re känns tämligen självklart då stället kanske allra mest tilltalar barnfamiljer.

Till förrätt är det värt att testa kycklingsoppsklassikern Tom ka gai (85 kronor) som är mysigt rik i smaken, men faktiskt så krämig att det nästan riskerar att bli för mycket i längden. En annan soppa, Tom Yam Koong (89 kronor), är en syrlig historia med citrongräs, limeblad, koriander och tre spänstiga scampispiraler. Den serveras i en klen skål och beskrivs som very hot, men det är en överdrift. God smak där citrongräset sätter tonen, men väl mycket lök. Som tam (85 kronor), en ganska simpel rätt med råriven papaya med mycket lime och chili, har också fått stämpeln "very hot", men den går att trycka i sig och ändå ha kvar livaktiga smaklökar till resten av kvällen.

Bland huvudmålen sticker Pla Sa Raj (189 kronor) ut lite: en rejäl bit soyamarinerad lax, oväntat perfekt stekt, ­saftig och god, som serveras med en blandning av citrongräs, chili, svamp och ingefära samt äggnudlar. Riktigt välgjort, men ännu mer ingefära­utrymme i mixen skulle inte skada.
Nua pat kratiam (179 kronor) består av peppar- och vitlöksfräst biff med ris till. Smaken och pepparhettan är det inget fel på, men det blir fort enahanda. Den kommer bättre till sin rätt som en smårätt av många. Gay satey (195 kronor) finns både i vuxen- och barnversion där vuxenvarianten bär lite mer styrka: kycklingspetten är dränkta i barnsligt god jordnötssås men har inte mycket smak av utlovad curry­marinering.

Bland de vegetariska rätterna återfinns en grym tofu (Yam tofu, 145 kronor), men den är å sin sida inget för den som inte pallar en rejält syrlig och stark smäll. Fast då gillar man kanske inte heller thailändskt så mycket ?
Men gör man det vet man också att thaiefterrätterna - det vill säga bananer, glass och inte så mycket mer - inte är det som får en att svimma. Möjligen att deras funktion just är att linda hettan snarare än att försöka frammana en kulinarisk upplevelse.

Efterrätterna är anpassade för barnfamiljen och det är klart att banana pancakes - en halvseg pannkaka med kokos- och palmsockerkräm och kalla bananskivor i - går hem där (76 kronor), men är en axelryckning hos föräldrarna. Annars gör husets sorbeter (69 kronor) jobbet helt okej, men saknar lite "frasighet" och fräschör medan bakverket kanomcake (57 kronor) är en traditionell men inte så upphetsande cheesecake med blygsamt täcke av passionsfrukt, men desto mer vispgrädde och glass vid sidan av.

Koh Phangan är främst ett roligt ställe där man verkligen kan känna hur semestervibbarna puttrar i hela lokalen. Restipset lyder: bäst valuta får man om man går på flerrättsmenyerna.
Koh Phangan
Övre slottsgatan 12
018-13 48 48


Bra: Bra flerrätters­menyer. Kul koncept.
Sämre: Inte direkt prisvärda styckrätter. En del rätter är lite snälla i smaken.

Inriktning: Thailändskt.

Prisnivå: Medel (några rätter marginellt dyrare än på Stockholmskrogen), förrätter 75-90 kr, huvudrätter 145-285 kr, efterrätter 57-77 kr. Meny för minst fyra pers 195 kr/person, för sex personer eller fler 265 kr.

Miljö: Oj, var börjar man. Bjärt är bara förnamnet: fluorescerande färger, djur och fantasifullt tillyxade figurer hänger i klasar och det enda man saknar är en lian som man kan hoppa nedför "terassen" med.

Service: Okej, trångt om saligheten och uppmärksamheten. Slöa på att ta betalt, irriterande när man vill i väg.

Övrigt: En gång i timmen går åskan lös och regnet strilar genom högtalarna. Annars mest odefinierbar "semestermusik" med bultande trummor och vaggande basgångar.

Hemsida: Menyer i väl många (elva) olika ­avdelningar samt lite historik.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!