Sedan Stefan Hanna på måndagen uteslöts ur Centerpartiet har partiet i Uppsala stått utan kommunalråd och gruppledare i kommunfullmäktige. I ett möte på tisdagskvällen valdes kommunfullmäktigeledamoten och ersättaren i kommunstyrelsen Zahrah Lifvendahl till ny gruppledare.
Partistyrelsens beslut att utesluta Stefan Hanna har väckt blandade reaktioner hos partiets medlemmar. Sju medlemmar i Uppsala har begärt utträde ur partiet på grund av beslutet. Men alla medlemmar är inte negativa.
– Det finns de som är förvånade och bestörta och de som är mer förstående. En del har ju varit närmare konflikterna, andra längre ifrån. Det här beror ju på att Stefan Hanna behandlat människor olika, säger Unn Harsem, ordförande för Centerpartiet i Uppsala.
Den 15 oktober utsågs Stefan Hanna av kommunfullmäktige att sitta som kommunalråd de kommande fyra åren. Stefan Hanna har meddelat att han tänker ha kvar sin kommunalrådspost även efter uteslutningen, eftersom han menar att han valts av Uppsalaborna. Centerpartiet håller nu på att utreda om han kan avsättas eller om kommunallagen sätter stopp för det.
– Vi behöver ta reda på fakta och hur det här kommer att påverka oss, säger Unn Harsem.
Om han kan sitta kvar, ska C stå utan kommunalråd i fyra år då?
– Det är precis sådant vi nu ska ta reda på.
Vem som eventuellt skulle efterträda Stefan Hanna som kommunalråd är också det oklart. Unn Harsem stod på andra plats efter Stefan Hanna på kommunlistan i höstens val. Men på frågan om hon vill bli kommunalråd svarar hon nej.
En av de 35 centerpartister som opponerade sig mot distriktsstyrelsens begäran att få Stefan Hanna utesluten är Jan Ulmander, som varit med i partiet sedan 80-talet och i dag är vice ordförande i räddningsnämnden. Han är skarpt kritisk till hur processen som föregick uteslutningen gick till.
– Man har inte presenterat tillräckliga skäl och det har gått alldeles för fort. En uteslutning är ju en allvarlig sak och måste utredas ordentligt. Det har inte gjorts, vilket gör mig väldigt besviken, säger han.
Att det var distriktsstyrelsen, alltså styrelsen för partiet på länsnivå, som begärde uteslutning av Stefan Hanna är en annan fråga som Jan Ulmander ställer sig frågande till.
– Det bryter mot instansordningen, som säger att ärenden först ska behandlas i kommunen. Varför har man gjort så? Företrädare från andra kommuner vet ju inte mer om konflikten här än hörsägen.
Unn Harsem är en av Uppsalas företrädare i distriktsstyrelsen. Hon tycker inte att det är konstigt att begäran kom från distriktsstyrelsen.
– Uppsala är ju den största kretsen i länet och det som sker här påverkar alla omkringliggande kommuner, säger hon.
Men hur bra koll har företrädare från andra kommuner?
– De har god insyn i vad som händer här och en sund distans. De får en bättre överblick än de som sitter närmare. Själv var jag inte med när det här beslutet fattades i distriktsstyrelsen eftersom det är jäv då jag var andranamn efter Stefan Hanna.
Splittringen i Centern lokalt tycks stor. Hur ska ni ena partiet?
– Först och främst måste alla få mer information. Sedan är jag övertygad om att vi kommer att enas och gå framåt, partiet består av kloka medlemmar som förstår att det inte är någon mening att gräva ner sig i gamla konflikter.
Stefan Hanna själv sade på tisdagen att han kände sig trött och tom efter allt som hänt. Han säger nu att han måste tänka över om han ska sitta kvar i fullmäktige och som kommunalråd, då som politisk vilde.
– Jag måste reflektera, men i nuläget fullföljer jag det förtroende jag har fått av massor av Uppsalabor. Jag har ju blivit utesluten på helt orimliga grunder.