Kroganställd deklarerade inte 106 000 i dricks

En restauranganställd struntade i att deklarera flera års drickspengar. Nu upptaxeras han med sammanlagt 238 000 kronor.

En kroganställd upptaxeras med drygt 230 000 kronor för oredovisade löner och dricks.

En kroganställd upptaxeras med drygt 230 000 kronor för oredovisade löner och dricks.

Foto: Christine Olsson/Scanpix/arkiv

Östhammars kommun2023-09-14 18:35

Skatteverket har granskat den krog som mannen varit anställd i och hittat oförklarliga transaktioner av bland annat dricks. Den kroganställde har inte kunnat ge någon godtagbar förklaring till transaktionerna.

Nu höjer skatteverket mannens inkomst med 106 000 kronor och menar att det handlar om flera års drickspengar.

Dricks som en anställd får från kroggäster utgör nämligen skattepliktig ersättning för arbete och ska tas upp som inkomst av tjänst i inkomstdeklarationen.

Skatteverket hittade även oredovisade löner på mannens konton och upptaxerar honom med ytterligare 131 882 för dem. Sammanlagt höjs inkomsten med 238 000 kronor.

Han ska även betala skattetillägg på 40 procent på den summa han upptaxeras med.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!