Unga flickor: Trångsynt att stänga mottagningen
Mimmi Sommar, 17 år, och Linda Jansson, 16 år, tycker att det är dumt att ungdomsmottagningen stänger tillfälligt.@3a Text utan indrag:De är rädda att stängningen ska bli längre än de två månader som har sagts.
Mimmi Sommar och Linda Jansson tycker inte om att ungdomsmottagningen stänger i två månader.
Foto: Linda Nohrstedt
Hon tror också att det kan finnas många ungdomar som inte törs prata med sina föräldrar om sex, preventivmedel eller aborter.
— Tänk en tjej som är tolv år som har fått sin första mens och bor med sin pappa. Hon kanske vill ha någon att prata med och få information, säger hon.
Själva skulle Mimmi Sommar och Linda Jansson inte dra sig för att gå till barnmorskemottagningen i Östhammar, men de tror att andra kanske gör det.
— Det är säkert många som skulle sjunka genom jorden om de såg sin kompis syrra på ett sånt ställe, säger Mimmi Sommar.
Båda två tror att det kan vara svårt för många att åka till ungdomsmottagningen i Uppsala.
— Det är inte alla som har tid och resurser för att ta ledigt från skolan och betala 70 spänn för bussresan, säger Mimmi Sommar.
Hon tycker att det är trångsynt av primärvården att stänga ungdomsmottagningen.
— Ett löfte är ett löfte. De hade hela sommaren på sig att göra klart lokalen, tycker Linda Jansson.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!