Stort tryck på ny ledning vid Bruksgymnasiet

Tydligare rollfördelning, bättre information och en ny ledning. Det är några av åtgärderna som kommer att göra arbetsmiljön på Bruksgymnasiet bättre, tycker personalen.

Östhammar2005-05-26 00:00
Det framgår av en arbetsmiljöenkät och gruppintervjuer bland personalen som revisionsbyrån Komrev, inom Öhrling Pricewaterhouse Coopers, har gjort på uppdrag av Östhammars barn- och utbildningsnämnd.
Något som återkommer i enkäterna är ledningsproblemen på skolan som personalen upplever varit stora ända sedan gymnasiet startades.
De senaste åren har rektorns arbetsuppgifter utförts av en konsult med ett uttalat krav på sig att hålla i nedskärningarna på skolan.
— Han hade i sitt uppdrag att hålla i Bruksgymnasiets besparingar på sju miljoner. Det är klart att det blev ett stort fokus på ekonomin och inte på den pedagogiska ledningen, säger Desirée Mattsson (s), ordförande i barn- och utbildningsnämnden.
Men hon tror på en bättring när den nya ledningen kommer på plats.

Rekrytering pågår
En andra rekryteringsprocess av en ny rektor pågår. Av 17 sökande är tre personer kallade till intervju i mitten av juni. Även en ny biträdande rektor håller på att rekryteras. Fyra personer intervjuas i slutet av maj.
Enligt arbetsmiljöenkäten framgår det även att personalen har en negativ bild av sin arbetsplats och att informationen inom organisationen måste bli bättre.
Enligt enkäten ansåg vissa lärare att deras problem ventilerats för mycket i media och det framfördes att "diskussionen ska föras inom huset".
Personalen hade också synpunkter på både förvaltning och politisk nämnd. Komrevs analys av åtgärderna för gymnasiet blir därför att dessa måste ägna sig åt sina skilda roller.
En utbildning i rollfördelningen mellan politiker och tjänstemän pågår.
Samtidigt visade Komrevs granskning att eleverna trivs men att både nämnd och förvaltning oroar sig över den låga sökfrekvensen till gymnasiet.

Problemen kända
Hans Johansson, fackligt ombud på Lärarnas Riksförbund (LR) tycker att Komrevs rapport egentligen inte tillförde något nytt som personalen inte redan visste.
— Ledningsproblemen är ju redan kända och vi ser med oro att den nya rektorn inte kommer att vara på plats till höstterminens start. Men vi hoppas verkligen att vi får en nystart med den nya ledningen. Den nuvarande linjen att bara spara leder inte utvecklingen framåt. Vi anser att det är kortsiktigt tänkande att till varje pris hålla bokslutet, säger han.
En handlingsplan hur man ska komma till rätta med problemen ska nu tas fram.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om