Vid halv ett under natten mot torsdag kom ett automatlarm om en brand i Östhammar och Kristinelundskolan. Det visade sig snart att det rörde sig om en fullt utvecklad brand i en av skolans tre flyglar och tio räddningsenheter från flera orter larmades till platsen för att släcka den omfattande branden.
Initialt fanns det en risk för spridning till övriga byggnaden, men efter tre timmars arbete hade räddningstjänsten fått branden under kontroll. Flygeln har dock blivit totalskadad.
Polisen misstänker att branden kan vara anlagd och har inlett en förundersökning om grov mordbrand. Det finns inte någon misstänkt i nuläget.
– Det har börjat brinna i en soptunna intill skolan, så vi misstänker att det är anlagt. Sen har branden tagit sig till byggnaden, säger polisens presstalesperson Magnus Jansson Klarin.
Skolan är en lågstadieskola med drygt hundra elever och under torsdagen håller skolan helt stängt på grund av branden. De barn som behöver tillsyn är välkomna till Edsskolan, där personal från Kristinelundskolan kommer finnas.
Under morgonen går släckningsarbetet enligt plan och prognosen är fortsatt att man kommer behöva vara kvar under delar av dagen.
– Det kommer vara en del glöd och rök i den berörda flygeln. Vi är kvar och kommer vara det fram till lunch, till att börja med, säger Lisen Sessner, ledningsoperatör på räddningstjänsten vid 06.30.
Polisen spärrade av platsen för att senare kunna genomföra en teknisk undersökning.
Det har brunnit i Östhammar tidigare i veckan – natten till måndagen fick polisen två larm om bränder i soptunnor i Östhammar, som båda misstänks vara anlagda. Enligt polisen är det dock för tidigt att säga om det finns något samband.