Stjärnstoffredag i gruvan
Poesi, pyroteknik, bild och musik av ljud eller snarare ljud som blir till musik. Det är något av det som kommer att utspela sig över gruvhålen vid Södra fältet i Dannemora sent på fredagkvällen, en passande plats att berätta bergets historia på.
- Vi berättar berget och järnets historia från big bang - och en big bang blir det, det kan jag lova - till idag, förklarar Håkan Lindholm.
Men han är inte ensam. Egentligen handlar det om tre äkta par, Tuomo Haapala och Marie Selander, Lena Köster och Carl-Göran Bergman samt Håkan Lindholm och Lisa Nordenström. Den här torsdagseftermiddagen är de i full färd med att repetera och ger oss ett smakprov. Lena Köster läser de egna dikterna varvat med sång av Marie Selander. Framför oss projiceras bilder från kosmos under tiden som Tuomo Haapala skapar klanger genom att stryka med en basstråke över ryska järnkrukor.
Kammarspel snarare än symfoni
Till skillnad från Eld i Berget är det inte Tuomos historia den här gången. Den har istället Lena Köster och Håkan Lindholm arbetat fram tillsammans. Jämförelserna med mastodontföreställningen Eld i Berget 1995 vill helst alla inblandade undvika.
- Om Eld i berget var en större symfoni så är det här mer ett kammarspel, förklarar Lena Köster.
Inget Eld i Berget två, alltså. Men vad för slags föreställning är det då? Vi tar en promenad bort till Södra fältet och Triewaldska huset för att försöka förstå. Här, där Gruväventyr har sin högshöjdsbana, har man spänt en stor duk att projicera bilder på. Många av dem är tagna av Håkan Lindholm själv men en del har man också lånat in. Alla berättar de en naturvetenskaplig historia men också en historia full av myter. Och en alldeles riktig självlysande gruvfru kanske dyker upp.
Slangar och krukor som instrument
Historien ackompanjeras dessutom av passande musik. Tuomo Haapala har varit på jakt i Gruvfastigheters verkstad bland annat och gamla avloppsrör hör till de riktiga fynden. Tillsammans med plastslangar, pilbågar, en regnstav från Mexiko och de ryska blomkrukorna fövandlas de nu till instrument att spela på.
Fotnot: Stjärnstoff under förstenat hav framförs i dag, fredag, kl 23.30 vid Södra fältet, Dannemora och ingår som en del i Östhammars musikvecka.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!