Skogsbrand i Nolsterbystrand

En skogsbrand bröt ut på måndagseftermiddagen bara tiotalet meter bakom en sommarstuga i Nolsterbystrand på Söderön. Hade inte en man med sin hund varit på promenad hade branden kunnat bli omfattande.

Östhammar2005-10-17 17:21
Det var vid 14-tiden på måndagen som Anders Kahr var ute och gick med sin hund Cello i skogen bakom sommarstugeområdet när han upptäckte branden som utbrutit bara 10-20 meter från en friggebod på en sommarstugetomt och ytterligare några meter från en sommarstuga.
Med hjälp av krattor och en skumsläckare kunde han och andra grannar till fastigheten begränsa branden innan Räddningstjänsten kom till platsen.
— Grannarna gjorde ett bra jobb, sade räddningsledaren Charles Ågren om deras insats.
Nu begränsades branden till ett skogsområde på ungefär 100 kvadratmeter.
Orsaken tros vara en dåligt släckt brand som legat och pyrt i marken.
— Det fanns en gammal askhög som säkert har pyrt och nu satt fart. Det kan pyra länge innan en brand bryter ut, sade Charles Ågren.
Markerna är mycket torra efter flera veckor utan regn och Räddningstjänsten blötlade därför ordentligt på det svartsvedda området i skogskanten.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om