Sjuka almar blir träskulpturer

De sjuka almarna vid Sjötorget i Östhammar ska få nytt liv som träskulpturer. Kulturnämnden har godkänt skulp­tören Hans Gustafssons förslag, men frågan om finansiering är ännu inte klar.

Foto:

Östhammar2009-12-01 08:00
Av Hans Gustafssons fyra förslag på skulpturer var det havsörnen och berg­uven som föll kulturnämnden i smaken. Dinosaurierna och underhavsscenen föll inte i lika god jord hos nämnden.
- Vi är väldigt positivt inställda till skulpturerna men vi har ännu inte tagit ställning till kostnaden, säger Marianne Pauhlsson, kulturchef i Östhammar.

Enligt Hans Gustafsson var havsörnen ett självklart motiv eftersom det är Upplands landskapsdjur. Berg­uven å andra sidan valdes mer för sin stabilitet och stadighet som skulptur.
- Särskilt eftersom den ska stå nära en lekpark så kan man tänka sig att barn vill klättra i den, säger han.
Arbetet med att kapa almarna kommer enligt Hans Gustafsson att ta några månader. Sedan tar själva skulpterandet ytterligare en månad.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om