Säkerhetsrutiner måste förbättras

Höjda säkerhetskrav på kärnkraftverken har lett till att även säkerhetsinspektörerna har problem med att komma in. Vid en inspektion av Forsmark tidigare i vår tog enbart inpasseringen över 2.5 timmar trots att det inte var någon kö.

Östhammar2009-07-06 18:13
Dessutom fanns inte all nödvändig dokumentation tillgänglig när inspektörerna väl tagit sig in. Vid inspektionen deltog representanter från EU-kommissionen, IAEA (International Atomic Energy Agency) och SSM (strålsäkerhetsmyndigheten).
Sedan i januari gäller även nya bestämmelser kring vad som ska kontrolleras vilket lett till förvirring eftersom flera olika myndigheter är inblandade. Inspektionen av kärnämnen fick göras om eftersom nytt färskt kärnämne levererades dagen efter att inspektörerna varit där.
- Vi har besökt Forsmark för inspektion vid ett senare tillfälle och då gick allt mycket smidigare, säger inspektör Mats Larsson på SSM.
I inspektionsrapporten drar SSM slutsatsen att de olika institutionerna måste komma bättre överens om vilka säkerhetsrutiner som ska gälla, annars är risken att förståelsen för dessa minskar och i stället skapar frustration.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om