Premiärkvällen med Barbro ”Lill-Babs” Svensson ackompanjerad av Benneth Fagerlund och Östhammars Storband lockade storpublik. Nästan ett tusen personer betalande, men säkert minst lika många som satte sig ner utanför trivselkvällens område på krogar, parkbänkar och i båtar för att lyssna på underhållningen.
Siluetten av Fyrskeppets röda torn vilar över Skatudden och den scen som Lions byggt här på platsen. Scenen är riktad ut mot havet och kom särskilt till för Öregrundsmåndagarna. Fyrskeppet Västra Banken minner om fyrskeppsepoken i Öregrund och om alla de öregrundsbor som ingick i besättningarna. När det är Öregrundsmåndag räcker inte sittplatserna vid scenen till, utan då packar publiken ihop sig också på klipporna runt omkring Fyrskeppet eller tränger ihop sig på själva Fyrskeppet.
Med ”Lill-Babs”, allsång, gästartister och det nya husbandet under ledning av Anders Grohterus och Anders Bromander infann sig den rätta gemytliga stämningen med glada miner redan innan föreställningen börjat och solen gått ner vid horisonten, ja, Öregrund är den enda orten på ostkusten där man kan njuta av solnedgången i havet.
– Öregrund, ååå vilket underbart ställe. Jag har bara varit här någon gång i all hast. I dag när jag satt på en uteservering och smuttade på ett glas vin var det så skönt att höra sorlet av människor och det var så meditativt att lyssna till havet. Jag blir lugn och harmonisk av att titta in i en vintarberasa, njuta av Ljusnan hemma i Järvsö eller som här fästa blicken mot horisonten. Det blir fantastiskt att få stå på en scen från vilken jag ser himmel och hav, säger Barbro Svensson till UNT:s reporter någon timme före framträdandet.
Hon har mycket i sin musikaliska godispåse och med en blandad repertoar och ett varierat innehåll av bland annat evergreens, rock'n'roll, visor, jazz och gamla välkända Lill-Babslåtar som Itsy Bitsy Teenie Weenie Yellow Polka Dot Bikini charmade hon publiken.
– Tänk, jag har stått på scenen i 56 år nu och jag älskar fortfarande mitt jobb. Det som driver mig vidare i mitt musikaliska sökande är kärleken till min repertoar och att underhålla. Att underhålla är för mig att lyfta upp någon från vardagen och efter alla år är det skönt att inte behöva bevisa något, jag har funnit en vila i ”mina grejer”, i uttrycket har jag både humor och allvar, säger Barbro Svensson som har ett fullspäckat program hela sommaren.
Premiärkväll för Öregrundsmåndag
Hela vintern har många väntat på Öregrundsmåndag - det lilla kustsamhällets svar på Allsång på Skansen. Och på måndagen var det äntligen dags för sommarens första Öregrundsmåndag vid Fyrskeppet i Öregrunds hamn.
Öregrundsmåndag med Barbro "Lill-Babs" Svensson allsångsledare Anna-Karin Nytell Oldeberg *** Local Caption *** Öregrundsmåndag med Barbro "Lill-Babs" Svensson allsångsledare Anna-Karin Nytell Oldeberg
Foto: Christer Bergström
Sommarens Öregrundsmåndagar som alla hålls i juli bjuder på ett stjärnspäckat program. 12/7 spelar Erik Grönvall, 19/7 Birgitta Wollgård och 26 juli Rongedal. Öregrundsmåndag arrangeras av Lions Öregrund/Kommittén för Nytta & Nöje. I år genomförs evenemanget för 26:e året.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!