Framtiden för gamla hotellet utreds

Ännu en gång ska ett nytt användningsområde hittas för det gamla stadshotellet i Östhammar. Svensk kärnbränslehantering utreder nu vad som ska hända med byggnaden – man utesluter inte att det kan bli hotell igen.

SKB ska flytta verksamheten från huset i centrala Östhammar till Forsmark. Vad som ska hända med fastigheten utreds nu.

SKB ska flytta verksamheten från huset i centrala Östhammar till Forsmark. Vad som ska hända med fastigheten utreds nu.

Foto: Nicklas Kihlberg

Östhammar2025-03-24 15:00

Byggnaden på Norra Tullportsgatan, mitt i centrala Östhammar, var i många år Östhammars stadshotell. Efter många, långa turer i början av 2000-talet köpte först Östhammars kommun fastigheten med planen att göra om byggnaden till bibliotek. 

Men i slutändan, 2012, sålde kommunen fastigheten till Svensk kärnbränslehantering (SKB) som bara ett år tidigare hade lämnat in ansökan om att få bygga slutförvaret för använt kärnbränsle i Forsmark.

undefined
Fastigheten utgör en stor del av den allra mest centrala delen av Östhammar.

Men nu har SKB beslutat att flytta all sin personal till Forsmark där första spadtaget för slutförvaret nyligen togs.

– Vi har byggt en ny fastighet i Forsmark som vi kallar för Geologibyggnaden och som är inflyttningsklar efter sommaren. Då kommer vi samla hela verksamheten i Forsmark, säger Anna Porelius, kommunikationschef på SKB.

undefined
Hit, till den så kallade Geologibyggnaden, ska SKB flytta de runt 20 medarbetare som i dag sitter på kontoret i centrala Östhammar.

Vad ska hända med byggnaden i centrum som ni äger?

– Vi vill att fastigheten ska fortsätta vara en vital del av Östhammars centrum och tittar nu på flera parallella spår.

Ett alternativ som SKB tittar på är att sälja fastigheten i nuvarande form, alltså som kontorslokaler.

– Där för vi en dialog med intressenter, säger Anna Porelius.

undefined
Anna Porelius, kommunikationschef på SKB, säger att man till sommaren har en mer klar bild av fastighetens framtid.

Ett annat spår som SKB undersöker är att omvandla fastigheten till lägenheter. Bolaget gör just nu en förstudie som ska vara färdig under våren.

– Det finns en efterfrågan på bostäder i Östhammar. Som bolag kommer vi finnas i kommunen i många decennier framåt och tycker det är viktigt att det finns attraktiva boendemöjligheter i centrum.

Kan fastigheten bli hotell igen?

– Vi utesluter inga användningsområden, men i första hand tittar vi på kontor eller bostäder, säger Anna Porelius.

undefined
SKB köpte fastigheten för knappt 9 miljoner kronor från Östhammars kommun för över tio år sedan.

Östhammars kommun är positiva till det utredningsarbete som SKB har sjösatt.

– Vi har en väldigt god dialog med SKB och en gemensam målbild om att fastigheten ska nyttjas på ett sätt så det blir ännu mer folk i rörelse i centrum, säger kommunalrådet Fabian Sjöberg (M).

undefined
Fabian Sjöberg (M) är positiv till det utredningsarbete som nu pågår.

Bottenvåningen på SKB:s hus har länge använts som en utställningsyta för att visa kommuninvånare och besökare bolagets planer för att hantera det svenska kärnavfallet.

Om utställningen blir kvar eller inte beror så klart på vad som händer med fastigheten. SKB ser dock redan i dag ett ökat intresse från besökare att åka till själva Forsmarksområdet nu när det börjar finnas saker att visa upp där.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!