Över 10 000 kronor insamlat till Gimobadets eldsjälar

Insamlingen till eldsjälarna som sköter om Gimobadet har överträffat alla förväntningar. Nu går Gimoprofilen David Sundin in och dubblar summan.

Badet vid Gimodammen rustades upp för några år sedan. Eldsjälar ser till att hålla det fint runt badet genom att bland annat kratta fågelbajs och dra upp vass. För en tid sedan fick eldsjälarna sina verktyg stulna.

Badet vid Gimodammen rustades upp för några år sedan. Eldsjälar ser till att hålla det fint runt badet genom att bland annat kratta fågelbajs och dra upp vass. För en tid sedan fick eldsjälarna sina verktyg stulna.

Foto: Josef Nylén

Östhammar2022-05-13 16:56

För en tid sedan meddelades i en Facebook-grupp att eldsjälarna som sköter om Gimobadet fått sina verktyg, bland annat krattor, stulna.

Hanna Karlsson, Maria Hovdegård och Malin Rönnblad bestämde sig för att starta en insamling för att kunna köpa in nya verktyg.

– Vi kände att vi självklart ville göra något för Gimo och för att hylla, uppmärksamma och tacka för det ideella arbete som de här fantastiska människorna lägger ned, säger Hanna Karlsson.

På fredagen var insamlingen uppe i nära 11 000 kronor och då kom meddelandet från tv-profilen och Gimosonen David Sundin att han dubblar den insamlade summan. 

– Helt fantastiskt, säger Hanna Karlsson.

undefined
I gruppen "Gimo... Har en plats i mitt hjärta!" på Facebook skrev Gimosonen David Sundin på fredagen när det samlats in 10 000 kronor: "Hej jag dubblar denna summa! Skicka info till mig kring hur jag ska göra. Tack på förhand!".
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!