Legionellasanering kostsamt
Bostadsrättsföreningen på Ringvägen i Östhammar har redan börjat åtgärda problemen med legionella i vattenledningarna, men på sikt krävs troligtvis stora investeringar. Föreningen har dock avsatt pengar under årens lopp.
Maria Nilsson och sonen Rasmus hoppas på en lösning.
Foto: Josef Nylén
Peter Lemström är ordförande i bostadsrättsföreningen Gammelbyn. Han berättar att flera oroliga personer i föreningen hört av sig till styrelsen efter att de läst i onsdagens UNT om legionellabakterien i vattenledningarna.
? Några har läst artikeln slarvigt och de har frågat om de alls kan dricka vattnet. Men man kan ju bara bli smittad av vattendimma, eller vattenånga. Dessutom måste det finnas legionella i stora mängder och det hade vi inte här.
Legionellabakterien trivs i stillastående vatten och finns sannolikt i många hus och hem. Bakterien kan dock inte växa till i någon omfattning om varmvattentemperaturen är över 60 grader. För de allra flesta människor är bakterien dessutom helt ofarlig att få i sig, enligt Smittskyddsinstitutet.
Bad om vattenprover
Peter Lemström betonar att det var bostadsrättsföreningen som hörde av sig till miljökontoret och bad om att få göra vattenprover efter att en person med kraftigt nedsatt immunförsvar fått legionärssjukan. Provresultaten har inte kunnat styrka att personen fått legionärssjukan via vattnet på Ringvägen.
- Den personen har vistats en längre tid på annan ort, och det är därför tveksamt om hon smittats här. Men faktum kvarstår att vi hade en del legionella i vattnet.
Föreningen har redan höjt temperaturen i varmvattenberedaren via elpatroner, vilket tagit kål på de flesta bakterierna. Men man måste sannolikt också bygga om värmeanläggningen för att klara vintern. Det kan handla om miljonbelopp i kostnader.
? Troligen är det bäst att gå på det dyrare alternativet och byta ut de befintliga värmepumparna mot nya som klarar av att hålla en högre vattentemperatur och helt säkert dödar all legionella, säger Peter Lemström.
Eftersom föreningen under årens lopp avsatt en del pengar för att byta ut värmesystemet på sikt är det inte säkert att månadsavgifterna för de boende måste höjas.
? Förhoppningsvis behöver vi inte höja hyrorna, säger Peter Lemström.
Fotnot: En rubrik i UNT:s pappersupplaga i onsdags gav intrycket att det finns legionella i Östhammars dricksvatten. Så är inte fallet, betonar kommunens VA-chef Roger Rohdin.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!