Kommunen köper kyrkans mark
Östhammars kommunledning vill köpa 64 hektar mark av Svenska kyrkan i anslutning till köpcentret vid väg 76. Priset är drygt 13 miljoner kronor.
- Handeln får möjlighet att växa åt olika håll, och området ligger dessutom i omedelbar anslutning till nya bostadsområdet Erikslund. Det är oerhört klockrent att köpa den här marken nu när vi fått möjlighet.
Förra året köpte kommunen 30 hektar skogsmark i Sandika, med syfte att skapa ett hundratal nya bostäder söder om Östhammars tätort. Priset den gången var 3,5 miljoner kronor. Den här gången handlar det om drygt dubbelt så mycket mark, men priset är nästan fyrdubblat.
- Priset kan alltid diskuteras. Det här handlar om exploateringsmark i ett område där vi håller på att växa. I Valö skulle det vara ett helt annat pris, men man måste värdera utifrån det geografiska läget, säger Jacob Spangenberg och tillägger att det ingår ett skogsvärde på mellan tre och fyra miljoner kronor.
I området finns också Östhammars elljusspår som används flitigt av motionärer och längdskidåkare. Spåret upptar en betydande del av området som kommunledningen vill köpa, och från början fanns en idé om att avstå från att köpa den delen av marken. Det säger Kent Ramsten vid tekniska kontoret som förhandlat fram köpeskillingen.
- Det har diskuterats fram och tillbaka. Men kommunstyrelsens arbetsutskott ville att vi skulle köpa hela området för att helheten är viktig för utvecklingen framåt. Jag tror nog också att motionsspåret är säkrare på kommunens mark än på kyrkans mark.
Några planer på att flytta elljusspåret för att ge plats för nya bostäder finns inte i nuläget. Jacob Spangenberg betonar att hela fastighetsaffären handlar om att ha en markreserv på lång sikt.
- Vi har ju visserligen köpt mark i Sandika. Men om tio, femton eller tjugo år kan läget vara annorlunda än i dag. Man måste slå till när man får erbjudanden.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!