Kinesisk rörelseenergi med doftbollar
Från Kina via Australien till Söderögården och Norrögården. På tisdagen rullade aromabollarna i de bägge bygdegårdarna när en intensivkurs i ChiBall drog i gång.
Marita Haapalathi följer ledaren Tina Hedréns instruktioner.
Foto: Linn Sandberg
— Båda våra bygdegårdar ligger i sommarstugetäta områden och vi vill få både ortsbor och sommargäster att upptäcka våra lokaler och vad de kan användas till. I detta samarbetsprojekt ordnar vi olika evenemang och ger ut en gemensam folder med presentation av bygdegårdarna, berättar Lena Olsson som är ordförande i Norrögårdens bygdegårdsförening.
Intensivkurs
På tisdagen inleddes en tre dagar lång intensivkurs i träningsformen ChiBall i bygdegårdarna. Ledaren Tina Hedrén berättar att ChiBall är en träningsform utvecklad i Australien som kombinerar rörelser och aroma- och färgterapi och är inspirerad av traditionell kinesisk medicin och läran om de fem elementen.
— Det är som en buffé av olika övningar och när man går härifrån ska man känna sig fokuserad, rörlig och full av kraft, säger hon.
Ett tiotal deltagare kom till Söderögården på tisdagen för att bekanta sig med de väldoftande bollarna och de mjukgörande rörelserna. Någon hade provat på träningsformen innan men annars var det mest nybörjare.
— Jag har aldrig provat på något sådant här innan. Det var lite svårt i början men om man bara släppte tankarna gick det bra. Det var ett annorlunda sätt att röra kroppen och nytt att ha med bollen. Väldigt avstressande, konstaterade Eva Birgersson från Långalma efter första passet.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!