Hem i när och fjärran
Barn från Gulu i norra Uganda och Öregrund har i ett gemensamt projekt ritat sina hem och familjer. Resultatet av projektet, ett stort antal teckningar, visades under fredagen och lördagen i Galleri Fröja i Östhammar.
Här är det ett barn från Uganda som skildrat sin miljö.
Foto: Christer Bergström
- Det är intressant att jämföra hur barnen skildrat sina miljöer. Båda miljöerna är fantastiska på olika sätt. Bilderna har en hel del att säga oss och kan öka medvetenheten om internationella frågor.
- Många kanske tror att barnen i Uganda lever i en oordnad värld, men så är det inte. Titta på bilderna så får du se! De teckningar som barnen i Gulu gjort visar på sunda, prydliga och harmoniska miljöer där de har det bra och inte går omkring hungriga, säger Ann Katrin Spangenberg, lärare på Frösåkersskolan i Östhammar och som själv bott i Uganda i fyra år.
Hon känner igen sig i de bilder barnen från Gulu gjort och säger att de överensstämmer med verkligheten.
Det är Östhammars lokalavdelning av Lärarförbundet som bett skolbarn i Gulu att rita sina hem och familjer. Sedan fick barnen i klass 5-6 i Öregrunds skola se bilderna och skildrade deras lokala värld på deras sätt.
- Barnen i Öregrund diskuterade varför man hade så många olika små hus i Uganda och de kom snart fram till att det berodde på klimatet. I bilderna från Uganda ser man människor som jobbar och överallt är det djur.
Omkring 500 skolbarn har varit engagerade i projektet i Gulu och 19 elever i Öregrunds skola. De teckningar som visas har röstats fram. Behållningen av de teckningar som säljs går till barnen i Gulu.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!