Förslaget: Dyrare avgifter i Öregrunds hamn

Östhammars kommun vill höja hamntaxan för Öregrunds gästhamn. Ungefär 100 kronor dyrare per dygn ska det bli.

Östhammars kommun vill höja gästhamnstaxorna i Öregrund. Arkivbild.

Östhammars kommun vill höja gästhamnstaxorna i Öregrund. Arkivbild.

Foto: Nicklas Kihlberg

Östhammar2022-04-15 06:56

I dag kostar en dagplats för tre timmar 75 kronor men enligt det nya förslaget ska det kosta 100 kronor.

En dygnsplats kostar i dag 200–500 kronor per dygn beroende på båtens storlek. Enligt det nya förslaget ska dygnsplatserna höjas med 100 kronor och landar då på mellan 300 och 600 kronor.

Östhammars kommun har gjort en översyn av gästhamnstaxorna i Stockholms- och Gävleborgsområdet med liknande servicenivå och förutsättningar som i Öregrund. Man föreslår en höjning för att taxan i Öregrund ska stämma bättre överens med andra hamnar.

Kommunstyrelsen har beslutat om att föreslå för kommunfullmäktige att anta avgiftshöjningen vid nästa sammanträde som då börjar gälla den 1 juni 2022.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!