Golf friskvård för seniorer i Öregrund
Varje måndag kommer ett hundratal seniorer till Öregrunds golfbana för att delta i måndagsgolfen, som både fungerar som friskvård och social samvaro.
Gerd Strömbom står vid utslagsplatsen.
Foto: Josef Nylén
Det är inte på så blodigt allvar för alla med måndagsgolfen. Artonhålsrundan, som innebär en milslång promenad, är i stället ett tillfälle att träffa andra golfande människor och få sig en rejäl dos motion på den natursköna golfbanan på Söderön.
- Visst är det friskvård, och skönt att man får vara ute i naturen. Men vi är ett litet gäng som tävlar också, hela säsongen. Det är våldsamt kul, säger Birgitta Hagerud som sitter med ett gäng golfkamrater i åldern 50+ vid golfrestaurangens uteservering.
Monica Norberg berättar om en 87-årig kvinna som brukar komma till måndagsgolfen med färdtjänsten.
- Hon spelar korthålsbanan, och sedan åker hon hem med någon kompis!
Måndagsgolfen riktar sig till kvinnor över 50 år och män över 55 år. Den har funnits i klubben sedan början av 1990-talet, och lockar allt fler deltagare. Bo Thyselius, som är vice ordförande, brukar fråga andra klubbar om de har någon verksamhet för sina äldre medlemmar.
- Ingen annan klubb har så många aktiva seniorer som vi, det är nog unikt i Uppland så vitt jag vet. Och det här är en klubb där alla hälsar på varandra och bryr sig om varandra. Så vill vi ha det, säger Bo Thyselius.
De som deltar i måndagsgolfen är antingen ålderspensionärer, sjukpensionärer eller har av andra skäl möjlighet att vara lediga. Många är eller har varit egna företagare.
Medlemskapet kostar nära 4 000 kronor per år, och dessutom tillkommer en inträdesavgift på 2 000 kronor. Trots detta anser de golfare som UNT träffar att golf är något som nästan alla kan ha råd med.
- Man måste ju inte byta golfset så ofta, säger Inger Ekstedt.
Bo Thyselius tillägger att styrelsen i golfklubben försöker att ta ekonomisk hänsyn till dem som blivit arbetslösa.
- Vi vill att alla våra medlemmar ska kunna fortsätta spela golf, vi vill tänka långsiktigt för klubbens del.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!