Glädje, sång och en och annan tår i Valö

I över 100 år har skolan i Valö funnits mitt emot kyrkan. Men i går, fredag, var det sista gången skolbarnen tågade in i kyrkan från skolan. Nu läggs skolan ner.

Angelica Kull bär fanan när Valös elever tågar in till kyrkan för en sista avslutning. Vårterminen var den sista innan Valö skola läggs ner.

Angelica Kull bär fanan när Valös elever tågar in till kyrkan för en sista avslutning. Vårterminen var den sista innan Valö skola läggs ner.

Foto: Per Sandén

Östhammar2005-06-11 00:00
— Nu är det sista gången vi har skolavslutning här i Valö, så nu ska ni sjunga så det?
— ? ryker!
Det är läraren Anja Murén Gille som uppmuntrar barnen och det är de själva som avlutar meningen.
De 26 barnen tågar sedan i solskenet in i Valö kyrka där förväntansfulla föräldrar och ortsbor nästan fyllt alla bänkplatser. Syskon sitter finklädda och någon enstaka kamera blixtrar redan. Längst fram står stora syrénbuketter och doften från dem blandas med de tända stearinljusen.
Förutom tal och psalmsång är den bärande delen av avslutningen vacker körsång av alla eleverna och visst sjunger barnen så det ryker. Det är medryckande låtar som We are the world och Vi kan gunga så att det nästan blir svårt för publiken att sitta still.
Efter att biträdande rektor Ola Lejman tackat elever, personal och föräldrar för läsåret samt hälsat barnen välkomna till Gimo i höst får alla barn ett minne från skolan, en ros och något som liknar ett diplom.
Ett kramkalas mellan elever och lärarna Anja Murén Gille och Frida Sjöberg tar vid och ett och annat glansigt öga i publiken måste torkas.
Orten har haft en väl fungerande skolverksamhet ända sedan 1830-talet. Där den ligger i dag, mitt emot kyrkan, har den funnits sedan början av 1900-talet.
Men nu är det slut.
När eleverna tågar ut hänger regnet i luften, nordanvinden tar i och fanan som Tommy Nilsson bär fladdrar ordentligt.
Han och kamraten Petter Hallberg är överens om vad som har varit bäst med Valö skola.
— Kompisarna!
Trots att de hamnar på olika skolor till hösten, Petter ska till Hammarskolan och Tommy till Vallonskolan, tycker det att det ska bli kul. Ännu roligare tycker de dock att sommarlovet ska bli.
Läraren Frida Löfgren får små presenter och massor av kramar av eleverna ute på skolgården där det har börjat dugga.
— Det är känslomässigt med en skolavslutning. Det har varit så otroligt bra här, den familjära stämningen. Barnen har sagt att de åker hem när de åker till skolan.
Det tror hon inte de kommer att säga om skolorna i Gimo, även om hon tror på andra fördelar för barnen.
— Det blir ju fler elever och fler kompisar. Jag tror det blir bra.
Även Källörsskolan i Östhammar hade sin sista skolavslutning på fredagen. 38 elever hade avslutningsfirande i Östhammars kyrka och sedan fika i skolan. Till hösten börjar samtliga barn i Kristinelundsskolan.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om