Försvunnen kvinna i Östhammar hittad död

Kvinnan i 70-årsåldern som försvann i Östhammar i fredags har nu anträffats död. "Hon hittades under onsdagen", säger Roland Komaromi, presstalesperson hos polisen.

Missing People deltog i sökandet efter den försvunna kvinnan. Bilden är tagen vid ett annat tillfälle.

Missing People deltog i sökandet efter den försvunna kvinnan. Bilden är tagen vid ett annat tillfälle.

Foto: Mikael Fritzon/TT

Östhammar2024-07-04 11:01

Polisen uppger att kvinnan hittades utomhus av allmänhet. 

– Det var ganska långt ifrån den punkten hon senast varit synlig, säger Roland Komaromi.

I ett första skede uppgav polisen att de inte satte in några sökresurser då ett sökområde saknades, vilket UNT rapporterat om tidigare.

– Vi har initialt inte startat upp ett eftersök av en person, med anledning att man inte haft något sökområde. Sen har det kommit in tips som vi har kollat upp. Så det är inte så att vi inte har hanterat ärendet när det har kommit in ny info, säger Roland Komaromi.

Polisen misstänker inget brott. Anhöriga till kvinnan är underrättade.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!