Efter två timmar – häst räddades ur diket

Räddningstjänsten larmades till Tunaberg, utanför Alunda på onsdagsmorgonen. En häst hade fastnat i ett dike. Två timmar senare var hästen uppdragen och räddad.

Foto: TT

Östhammar2020-09-02 09:39

– Hästen är oskadd. Det var ganska svårt och tog lång tid att få upp den ur diket, säger Jonas Fröjmark, ledningsbefäl, Räddningsregion Mitt. 

Vid 9.30-tiden på morgonen kom larmet om att en häst inte kunde ta sig upp ur ett dike. 

Räddningstjänsten har en teknik för att få upp hästar som fastnat och det är att lägga in grovslangar under magen och lyfta den med hjälp av en traktor. Att slangarna är breda gör det till en lämplig sele. 

– Vi fick göra flera försök att få upp den. Selen av slangar blir som en gunga, och när hästen kommit upp, blev den rädd och började sprattla, och åkte ner igen. Då måste vi börja om igen med lyftet, säger Jonas Fröjmark. 

Klockan halv tolv kunde räddningstjänsten lämna platsen. Då var hästen uppdragen och oskadd.  

Karta: Tunaberg
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!