I förslaget till ny översiktsplan som varit ute på samråd under våren var ängen mellan societetshuset Källör och Kvarnberget utpekad som tänkbar plats för nya bostäder. Enligt skrivningen i samrådsförslaget är området strategiskt bra för bostäder med tanke på det centrala läget och närheten till vatten. I första hand tänkte sig kommunen trygghetsbostäder.
Men förslaget väckte på nytt stora protester. I ett samrådssvar, undertecknat av ett 40-tal fastighetsägare döpt till "Rädda Källörsparken och Källörsängen", skrev man sammanfattningsvis att området har ett stort allmänintresse för rekreation medan trygghetsbostäder enbart skulle vara till förmån för ett begränsat antal personer. Fastighetsägarna anser att Societetshuset, parken och ängen i stället bör förvaltas och bevaras för framtiden "till nytta och nöje för allmänheten, kommunens invånare och besökande". Samma argument framfördes i samrådssvaret från bygdegårdsföreningen.
Flera har i sina samrådssvar påpekat att det finns risk för översvämning av området om vattenståndet stiger samt att det även finns "oklarheter gällande de geologiska förutsättningarna" om man skulle bygga i området.
Nu ser man ut att få gehör hos kommunledningen. Enligt ett tjänstemannaförslag ska ingen ny användning för området föreslås i nya översiktsplanen. Kommunstyrelsen väntas fatta beslut om vad som ska ingå i det slutliga förslaget till ny översiktsplan innan sommaren.