En ny rapport lyfter Norduppland som ett nationellt tillväxtkluster. I Tierp och Östhammars kommuner väntas behovet av att anställa vara stort de närmaste tio-tolv åren. Det handlar om nya jobb inom kärnkraft, slutförvar av kärnbränsleavfall, flygbränsleproduktion och gruvnäring, men också om redan befintliga företag som kan och vill växa. Inte minst inom tillverkning och stålindustri.
Men var ska arbetskraften hämtas? Sedan flera år tillbaka brottas Tierp och Östhammar med svårigheter att matcha jobb mot kompetens. Få vill flytta till kommunerna och de unga väljer andra utbildningar än de som krävs för jobben.
Stockholms handelskammare har därför i samarbete med flera av de största företagen i Norduppland tagit fram rapporten för att skapa bättre samordning och göra framtidsutsikterna kända i hela regionen.
– Vi vill skapa en gemensam berättelse om Norduppland och knyta ihop länsdelen med Uppsala för att ge en bättre bild av vad Tierp och Östhammar kan erbjuda., säger Tomas Stavbom, regionchef på Stockholms handelskammare i Uppsala län.
Det handlar bland annat om jobb med industriteknisk gymnasiekompetens, bygg- och anläggningsarbetare och högspecialiserade ingenjörer. Men också jobb som skapas efter pensionsavgångar.
I rapporten konstateras: "Akademisk kompetens har länge varit svårt att locka till Norduppland men numera är alla kompetenskategorier svåra att rekrytera."
En viktig åtgärd är att göra de lokala gymnasieutbildningarna mer lockande för de unga. Det gäller till exempel Wilhelm Haglunds gymnasium i Gimo som ägs till 91 procent av Sandvik AB.
Företaget jobbar redan nu aktivt med att visa upp sin verksamhet och locka fler att utbilda sig inom industriteknik. Dagens nior behöver komma ut på verkstadsgolvet och själva bilda sig en uppfattning om vad jobbet går ut på. Men trots studiebesöken fylls inte alla platser på utbildningarna.
– Vi försöker nå ut med budskapet att det är en högteknologisk verksamhet med goda chanser till anställning, säger Joakim Fagerudd, som är platschef i Gimo.
De som söker och tar sig igenom utbildningen har oftast ett jobb säkrat efter examensdagen.
– Vi anställer löpande hela tiden, i takt med att människor slutar eller går i pension, säger Joakim Fagerudd.
Jämte utbildningsbehovet lyfter rapporten också behovet av en fungerande infrastruktur, exempelvis när det gäller arbetspendlingen mellan Uppsala och Östhammar.
Men även om fler vill och kan jobba i Norduppland saknas det bostäder. Inte minst gäller det Östhammars kommun, som länge hämmats av bristen på dricksvatten.
Det krävs, enligt rapporten, god planberedskap, fler bostäder i attraktiva lägen och bra kommunal service.
Men inget av detta är särskilt nytt, så hur ska rapporten kunna vända på utvecklingen?
– Det stämmer att vi pratat om detta i 15 år redan, men nu börjar det bli allt tydligare. Något måste göras, säger Tomas Stavbom,
Han menar att Nordupplands kvaliteter måste synliggöras och radar upp flera fördelar. Här finns närheten till forskning och innovation, pendlingsavstånd från Uppsala, Stockholm och Gävle, närhet till Arlanda flygplats.
– Rapporten ska ses som ett faktaunderlag. Senare i vår sätter vi en struktur för hur vi ska jobba vidare med detta långsiktigt, säger Tomas Stavbom.