Vattnet avstängt för boende i Östhammar

En akut vattenläcka i Östhammar gjorde att vattnet stängdes av i Fresta/Klev-området på tisdagen. På kvällen var läckan reparerad men enligt Gästrike vatten finns det risk för bakterier i ledningarna.

Östhammar2024-01-30 15:31

Ett 20-tal hushåll blev utan vatten sedan en ledning sprungit läck vid 14-tiden på tisdagen. Rent dricksvatten fanns att hämta vid Alunda vattenverk. 

Vid 19-tiden meddelade Gsätrike vatten att läckan var reparerad och att vattnet åter släppts på, men med lägre tryck än normalt. Eftersom det finns risk för att bakterier kommit in i ledningarna uppmanas alla boende i Fresta/Klev att koka sitt dricksvatten innan det används till dryck, matlagning och tandborstning.

– Vi arbetar nu med regelbunden provtagning av vattnet för att kunna säkerställa rent dricksvatten. Kokningsrekommendationen gäller tills vidare och kommer att hävas så snart vi har godkända provresultat, säger Emelia Lövgren, kommunikatör vid Gästrike vatten.

När vattnet kommer tillbaka kan det bubbla av luft och vara missfärgat. Hushållen uppmanas att låta kallt vatten rinna ur flera kranar tills vattnet ser klart ut igen.

Boende i övriga delar av Alunda uppmanas fortsatt att vara sparsamma med vattnet eftersom de tills vidare försörjs med vatten från vattentornet i Alunda. 

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!