Åkeri brast med vilotider

Ett åkeri i Östhammars kommun påförs en sanktionsavgift på 26 000 kronor efter en kontroll av kör- och vilotider samt färdskrivare.

Överträdelser gäller bland annat otillräcklig dygnsvila och avsaknad av manuell inmatning av uppgifter i färdskrivaren. Bussen på bilden har inget med artikeln att göra.

Överträdelser gäller bland annat otillräcklig dygnsvila och avsaknad av manuell inmatning av uppgifter i färdskrivaren. Bussen på bilden har inget med artikeln att göra.

Foto: Jörgen Hagelqvist

Östhammar2018-05-06 08:00

Överträdelser gäller bland annat otillräcklig dygnsvila, avsaknad av manuell inmatning av uppgifter i färdskrivaren, fel aktivitet registrerad i färdskrivaren och att kopiering av uppgifter från färdskrivare inte skett inom rätt tid.

Åkeriet har hänvisat till att en förare räknat fel om dygnsvilan och att det finns krav på att alla förare ska följa regelverken. Utbildningar för samtliga förare i kör- och vilotider ska också ha hållits och planer finns på framtida insatser. Färdskrivarens konstruktion samt krångliga menysystem ska också ha försvårat manuell inmatning av uppgifter i färdskrivaren.

I beslutet skriver Transportstyrelsen att det saknas dokumentation om hur rutinerna ser ut och att det inte är visat hur de förebyggande informations- och utbildningsinsatserna såg ut vid tiden för överträdelserna. "Ni ansvarar för att förhindra att överträdelser sker genom förebyggande informations- och utbildningsinsatser, innan de inträffar. Det är alltså inte tillräckligt att reagera på

redan inträffade överträdelser" skriver Transportstyrelsen som bedömer att åkeriet inte visat på ett seriöst och ändamålsenligt sätt att man "gjort vad som ankommit på er för att förhindra överträdelser

av gällande bestämmelser om kör- och vilotider".

Transportstyrelsen konstaterar att lagstadgad vila samt kopieringar av uppgifter ska ske enligt regelverket, utan undantag. Sanktionsavgift på 26 000 kronor påförs därför företaget.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!