– Det är ju något av det här som är så viktigt med Kulturskolans arbete, att ge eleverna möjlighet att få stå på scenen och uppträda. Som lärare är något av det roligaste jag vet att få träffa alla härliga och kreativa elever och att vi tillsammans skapar små och stora föreställningar, säger Anna-Lena Gustafsson som undervisar i drama och teater och har arbetat i kulturskolan sedan 2005.
Anna-Lena Gustafsson är som bäst inne i repetitionerna av två teaterföreställningar inom jultemat: Julstrul och Jultrassel.
– Tomten kidnappas, julklappar försvinner, FBI-agenter dyker upp, en häxa trollas bort och trollas fram... Jag kan lova många skratt, säger Anna-Lena Gustafsson som totalt sätter upp åtta föreställningar i Frösåkersskolans aula. Närmare ett 60-tal elever uppdelade i två grupper i de respektive föreställningarna medverkar.
Det blir både skolföreställningar och offentliga. De offentliga spelas 4, 9 och 16 december klockan 18.30.
Julkonserter med Kulturskolan har blivit ett begrepp i Östhammars kommun.
– Ja, verkligen. Kulturskolan har gett julkonserter så länge vi minns. Vi vet att julkonserterna var i gång i början av 1990-talet, säkert ännu längre tillbaka, säger Guy Eriksson, Kulturskolans rektor som tydligt märker hur eleverna växer och utvecklas när de får spela för publik.
Det blir konserter framför allt i kyrkorna. 7 december i Östhammars kyrka, 8 december i Furuhöjdskyrkan i Alunda, 9 december i Österbybruks skola och den 12 december i Skäfthammars kyrka i Gimo. I skrivande stund är det oklart om det blir en konsert även i Öregrunds kyrka.
– Konserter är något vi satsar på under hela läsåret, inte bara vid tiden kring jul. Konserterna stärker också sammanhållningen enormt, tycker Guy Eriksson.
På julkonserterna framförs julens sånger allt från solister, små och stora grupper till stor orkester.