Så sammanfattar Uppsalaborna det gångna året

Lugnt eller händelserikt, hur skulle du sammanfatta ditt 2023? Med några ynka timmar kvar till nyårsafton frågade vi Uppsalaborna hur det gångna året varit – och vad de hoppas att 2024 ska föra med sig.

Journaliststudenten Aisha Sundgren konstaterar att året som varit har inneburit en lite tunnare plånbok, med höga matpriser och inflation. Men hon kommer ändå minnas 2023 med tacksamhet. "Jag är tacksam för alla fina relationer", säger hon.

Journaliststudenten Aisha Sundgren konstaterar att året som varit har inneburit en lite tunnare plånbok, med höga matpriser och inflation. Men hon kommer ändå minnas 2023 med tacksamhet. "Jag är tacksam för alla fina relationer", säger hon.

Foto: Ebba Andersson

Nyår2023-12-30 20:00

Krig och konflikter i världen, inflation och gängvåld i Sverige. Ja, det år vi strax lämnar bakom oss har varit mörkt på många sätt.

UNT begav sig ut i decemberkylan för att höra hur folk på Uppsalas gator har upplevt 2023, med alla dess toppar – och dalar.

Eva och Kent Jelmlin kommer från Lund men är på besök i Uppsala för att hälsa på Evas farbror som är sjuk. De berättar att just sjukdom är en av sakerna som varit tufft under året.

undefined
Eva och Kent Jelmlin hoppas att alla deras nära och kära får vara friska och må bra under 2024.

– Det har varit mycket sjukdom. Jag har varit sjukskriven ett halvår och inte kunnat gå till jobbet, säger Eva Jelmlin.

Men negativa saker har också hunnit vända under 2023. Eva och Kents äldsta son har varit deprimerad, men har börjat må bättre under året. De har även hunnit med flera mysiga resor.

– 2024 hoppas vi på att få vara friska och må bra. Att kunna gå till jobbet på morgonen och vara pigg och kry.

Esmeralda Bäckström är före detta Uppsalabo som nu bor i Umeå där hon ska läsa sista terminen på tandläkarprogrammet.

undefined
Året som gått har kantats av krig och konflikter i världen. Esmeralda Bäckström från Uppsala hoppas att 2024 blir ett år av fred.

Vad har varit bra med ditt 2023?

– Att killen som varit kär i mig i två år nu äntligen har fått mig, säger Esmeralda och skrattar.

När Butrint Morina sammanfattar sitt år är det också kärlek som är höjdpunkten.

– Det bästa har varit att jag har blivit kär i min flickvän. Snart flyttar vi till en ny lägenhet här i Uppsala, berättar han.

undefined
Det nya året kommer att få en fin start för Butrint Morana, som snart flyttar in i en gemensam lägenhet i Uppsala med sin flickvän.

Och något mindre bra du kommer minnas med det här året?

– Det är alla oroligheter, dels här i Uppsala men även runt om i världen med alla krig.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!