Utomhusbad möter motstånd
Ett programförslag till ett nytt kommunalt inom- och utomhusbad i Hallstavik är ute på samråd. Så här långt i processen visar det sig att grannar till det planerade moderna badet inte vill ha anläggningen och att länsstyrelsen har betänkligheter men inte tar ställning.
Men de närmaste grannarna är kritiska därför att de är rädda för att badet drar till sig mycket biltrafik och att det blir för mycket skrik och skrän från det.
Överskottsenergi från pappersbruk
Länsstyrelsen vill, innan de tar ställning, veta vilka skyddsåtgärder som det tas hänsyn till när det gäller miljöfarliga transporter till Hallsta pappersbruk. Badet byggs nämligen bara ett kort stycke från järnvägsrälsen som pappersbruket använder för sina transporter.
Badet är tänkt att byggas mellan banvallen och centrum. Det ska värmas upp av överskottsenergi från pappersbruket.
Ett alternativt läge om det planerade området visar sig vara omöjligt är vid minigolfbanan i närheten av Orionparken.
— Om förslaget går igenom alla beslutsinstanser utan problem kan badet börja byggas om ett par år. Tanken är att vi börjar med utomhusbadet som i framtiden kan bli möjlig att komplettera med ett inomhusbad. Då avvecklas det nuvarande inomhusbadet vid sporthallen i Hallstavik, säger Ingemar Stråe vid stadsarkitektkontoret som tror att badet kan byggas nära centrum utan att grannar ska behöva störas.
Handikappanpassad anläggning
Utomhusbadet byggs i två delar. Den ena delen får bassänger och den andra används som solplage eller för lek och rekreation.
Bassängen består av flera delar som delvis är förbundna med varandra. Längst åt väster har en bassängdel måtten 6x25 meter och inrymmer tre simbanor.
I utomhusdelen finns bubbel, rekreation- och motionsbassäng.
Rekreationsbassängen får en strömkanal och en strand med vikar med massagesittbänkar.
Anläggningen blir också handikappanpassad så att rullstolsburna kan komma ner i poolen.
Bakgrunden till frågan om utomhusbadet är att Hallstaviksprojektet med ortens företagare redan år 1990 presenterade en vision över Hallstaviks utveckling. I den visionen fanns badet med.
Kostnaden av utomhusbadet är beräknad till omkring mellan 20 och 30 miljoner kronor.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!