Nytt bostadsbygge trots protester

Varje dygn passerar 5 000 fordon Billborgsgatan i centrala Norrtälje.Det hindrar inte Norrtälje kommun att låta byggherren JM ab bygga 175 bostäder på Banvallen.

Norrtälje2005-11-26 00:00
Bygget innebär att gaturummet på Billborgsgatan minskas från 18 till 12 meter.
Det upprör de närmaste grannarna i bostadsrättsföreningen Norrgården som med sina 40 bostadsrättsinnehavare protesterar mot förslaget och försöker uppmärksamma kommunen på en rad problem om bygget genomförs:
Gatan mellan det nya bostadskomplexet och Norrgården blir för smal, det blir störningar av buller och på det vis bygget genomförs skapas insynsproblem.
Tord Svensson, ordförande i bostadsrättsföreningen Norrgården, har i en skrivelse uppmanat byggpolitikerna i Norrtälje kommun att finna en annan lösning.
Föreningen har som alternativ föreslagit att det planerade bostadsbygget höjs med en våning och att takkonstruktionen görs om; då skulle gaturummet i alla fall få en bredd av minst 16 meter.

Samtliga rum och balkong mot gatan
När politikerna i byggnadsnämnden sammanträdde på torsdagen sa man ja till förslag till detaljplan som innebär att gaturummet blir 12 meter.
Beslutsfattarna sa nej till Norrgårdens lösning.
— Om huset byggs till en våning på höjden leder det till förändringar av innergården som inte blir bra. Jag tror att tolv meters gatubredd räcker för att få en god miljö och hela nämnden var enig i beslutet, säger Torgny Åberg (c), byggnadsnämndens ordförande.
Vad som bekymrar Torgny Åberg är trafikmängden på Billborgsgatan.
Tidigare trafikmätningar har visat att Billborgsgatan trafikeras med omkring 750 fordon om dygnet. Men en ny mätning som gjordes nu i höst visar att trafikflödet är 5 000 fordon om dygnet!
— Tillsammans med kommunens arkitekter ska JM utforma husfasaderna på Banvallen på ett annat sätt som gör att bullernormerna klaras, säger Torgny Åberg.
— Vissa av Norrgårdens lägenheter har samtliga rum och balkong mot gatan. Därmed klaras inte normalkravet för buller. Eftersom gaturummet blir slutet kommer ljudet dessutom att studsa mellan två hårda ytor, säger Tord Svensson.
Norrgården misstänker att Norrtälje kommun låst sig i ett tidigt skede med JM i planförfarandet, redan på tjänstemannastadiet.
— Redan när JM vann upphandlingen av Banvallen skrevs ett så kallat markanvisningsavtal som styr detaljplanen, säger Torgny Åberg.
Innan fullmäktige tar det sista avgörande beslutet om detaljplanen för Banvallen ska frågan upp i kommunstyrelsen.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om